Hlavní obsah

Zemřel válečný veterán Tomáš Lom, bojoval v řadách RAF

Foto: ČTK/Pavlíček Luboš, ČTK

Tomáš Lom.

Reklama

23. 6. 15:11

Ve věku 96 let dnes ráno zemřel válečný veterán Tomáš Lom, který byl za druhé světové války spolu s dalšími Čechy a Slováky příslušníkem britského královského letectva (RAF).

Článek

Informoval o tom Deník N a ČTK to potvrdila rodina. Poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu. Poslanci na dnešní schůzi uctili Lomovu památku minutou ticha.

Lom sloužil v Británii u 311. československé bombardovací perutě. Vzhledem ke svému mládí se do bojů zapojil až na konci války.

Lomovi loni v květnu udělil prezident Miloš Zeman pamětní list k výročí osvobození Československa, letec jej ale vrátil. Zdůvodnil to tím, že Zeman se chová vlastizrádně ve prospěch protivníků České republiky. Lom tehdy ČTK řekl, že byl vychován v duchu masarykovské tradice, aby bojoval za Československo a za pravdu, a vadí mu, že Zeman „podlézá“ Číně a Rusku.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že pamětní list je vyjádřením úcty prezidenta veteránům a že Lom prezidentovi křivdí.

Tomáš Lom byl jedním z mála ještě žijících Čechoslováků, kteří zažili bitvu o Británii v řadách RAF. Ministerstvo obrany na webu uvádí, že se narodil jako Tomáš Löwenstein do židovské rodiny v Praze. Po útěku před nacisty se v Londýně přidal k československým vojákům v řadách Královského letectva, sotva oslavil 18. narozeniny. Působil jako radista.

V RAF postupně vznikly jedna bombardovací a tři československé stíhací perutě. Leteckými jednotkami na Západě prošlo dva a půl tisíce Čechoslováků, ať už jako létající či pozemní personál. Přes pět stovek jich přišlo o život.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované