Hlavní obsah

Zkáza na Bahamách po hurikánu Dorian. Stovky pohřešovaných, 43 mrtvých

Pohřešovaných jsou podle úřadů stovky, ne-li tisíce. Na Bahamách po úderu hurikánu panuje chaos.Video: Zuzana Lachnitová, AP

 

Reklama

7. 9. 2019 7:58

Chaos a zmatky doprovázejí organizaci pomoci lidem postiženým řáděním hurikánu Dorian na Bahamách. Pátrání po pohřešovaných a záchranné práce komplikují přerušené komunikační kanály. Bouře si podle poslední bilance vyžádala nejméně 43 obětí, uvedla média s odvoláním na zástupce premiéra. Podle úřadů ale počet mrtvých nepohybně vzroste, neboť záchranáři nacházejí v sutinách a zatopených místech další těla. Pohřešovaných jsou podle úřadů stovky, ne-li tisíce.

Článek

Katastrofické následky řádění živlu přiměly v pátek stovky lidí odjet na lodích z bahamského ostrova Great Abaco. Další tisíce lidí se pokusily dostat pryč na výletní lodi odjíždějící ze sousedního ostrova Grand Bahama, uvedla agentura Reuters.

Dorian udeřil na sever Baham o víkendu jako hurikán nejvyššího, pátého stupně. Srovnal se zemí celé čtvrti a vyřadil z provozu klíčovou infrastrukturu, včetně přistávací dráhy letiště a nemocnice.

„Rozmetané domy, převrácená auta, celá pole trosek, lodi vyvržené na břeh a mnohé oblasti zatopené… Všude na dohled se naskýtá obraz zkázy, nic z toho se nepodobá obvyklému obrázku z turistické pohlednice z Baham,“ napsala AFP.

„Lidé zoufale chtějí odjet, mnoho domů už jednoduše neexistuje,“ uvedl šéfkuchař José Andrés, jehož humanitární organizace World Central Kitchen vaří postiženým teplá jídla.

Probíhají také letecké evakuace. „Bezplatné letecké evakuace z Abaca aerolinkami Bahamasair začaly ve čtvrtek a budou pokračovat do doby, dokud ostrovy Grand Bahama a Abaco neopustí všichni obyvatelé, kteří chtějí,“ napsal na Twitteru premiér Hubert Minnis.

Kontaminovaná voda a strach z nemocí

Bahamský ministr zdravotnictví Duane Sands uvedl, že ve městě Marsh Harbor na ostrově Great Abaco přišlo o život „strašlivé množství lidí“.

„Není tu voda, jídlo, nikdo tu nemůže zůstat, jinak by riskoval, že onemocní. Já chci odjet a najít si jiné místo pro život,“ řekl AFP jeden z postižených James Whell.

Humanitární organizace vysílají na Bahamy zdravotníky a zdravotnický materiál. Kvůli kontaminované vodě panují obavy z průjmových a dalších onemocnění. OSN odhadla, že pomoc naléhavě potřebuje asi 70 tisíc lidí.

Americký zpěvák Lenny Kravitz, jeden z nejznámějších představitelů bahamské diaspory, uvedl, že na karibské souostroví nechal loděmi přivézt humanitární pomoc. „Ti lidé nemají nic,“ řekl CNN.

Svědci, které cituje Reuters, uvedli, že na ostrově dochází k rabování a lidé se vloupávají do supermarketů a obchodů s lihovinami.

Reklama

Související témata:

Doporučované