Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Redakce Seznam Zpráv vybrala do Fóra čtenářů zajímavé názory z diskuze u článku o tom, že zatímco v minulosti se teploty vysoko nad 30 °C v Česku vyskytovaly poměrně vzácně, v posledních letech je na teploměrech vídáme stále častěji.
„Je horko, protože je léto! A kdyby se počasí uměle neovlivňovalo, nebyla by tahle hysterie,“ myslí si například Dagmar Vohánková.
Přečtěte si původní článek:
Jiří Smejkal: Souhlasím, že data ukazují na častější výskyt tropických dní v posledních desetiletích. Ale považuji za problematické, když se z takto krátkého časového období (řádově 60 let) vyvozují silná tvrzení typu „je jisté, že trend bude pokračovat“. Slovo „jisté“ do seriózní vědecké debaty nepatří – obzvlášť v oblasti tak komplexní, jako je klima, které je ovlivňováno desítkami proměnných včetně dlouhodobých cyklů.
Historie zná mnoho případů, kdy byl „vědecký konsenzus“ později zcela přehodnocen: Kouření tabáku bylo doporučováno jako zdraví prospěšné. V minulosti se věřilo, že nemoci způsobuje „špatný vzduch“ – než přišla mikrobiologie. Spontánní generace života, eugenika, frenologie… vše přijímáno jako věda své doby.
Dnešní konsenzus kolem CO₂ a emisních scénářů může mít oporu v modelech, ale není nedotknutelný. Věda má být dynamická, otevřená pochybnostem – ne nástroj politické nebo mediální definitivy. Nejde o odmítání pozorování – ale o varování před dogmatem. Zpochybňování není tmářství. Tmářství je, když už zpochybňovat nesmíme. (redakčně kráceno)
- Martina Vitu (reaguje): Souhlasím. A hlavně nesouhlasím s tím, že klima tolik ovlivňujeme. Stačí se podívat na vývoj naší planety, na střídání klimatu v řádu milionů let. Nikdy to jistě nebylo, že během jednoho roku přišla doba ledová. Docházelo k postupné změně, a to se děje i teď. Netvrdím, že bychom se k naší planetě neměli chovat lépe, ale greendealem apod. změníme minimum.
Ivana Šimůnková: Tak ať se přestane tak masivně létat. Ať se přestane zboží včetně potravin dovážet přes půl světa. My si tady pod naším vedením v Evropě totálně zničíme průmysl a uvrhneme se do chudoby a ostatní svět se na to bude jenom koukat a smát se nám.
Vojtěch Hoffmeister: Za mě v pohodě. Konečně se trochu ohřejeme. Nepamatuju si, kdy jsme naposledy museli topit na začátku června jako letos. A ono to zase nebude tak horké. Od zítra ochlazení. Takže těch tropů bylo jen pár dnů.
Tomáš Krátký: A samozřejmě za to zaručeně může „klimatická změna“, se kterou je třeba nákladně „bojovat“. Zabetonovávání a degradace krajiny a nevhodná skladba plodin na polích, tedy věci, které lze řešit levně, nicméně v dnešním dotacemi pokřiveném prostředí přinášejí zisky, s tím samozřejmě nemají nic společného…
Jaroslav Kadlec: Lidi nemají co dělat, tak se zaobírají nesmysly. My jsme přitápěli ještě v červnu a po svaté Anně abychom pomalu začali znovu. Problémy ve městech jsou především špatnou zástavbou a nedostatkem vzrostlé zeleně.
Jiří Jedlička: A proto ještě více aut, ještě více cestování, ještě více konzumu, ať to stojí za to, že? Dnes jeden člověk do práce jedním autem a mnoho kilometrů, zácpy, semafory, kolony a motory vrčí zbůhdarma… Co dodat, jedině to, že se pečeme po zásluze. Neúcta k tomu, co nám tu naše planeta spolu s kosmem připravila, je udivující. Vždy po nešetrném a bezuzdném drancování nastala epizoda patřičné odměny a ta, jak vidno, nás nemine ani nyní, tedy pokud budeme ve své honbě za falešným blahobytem a plýtvavým luxusem pokračovat.
Janpetr Novak: Já sleduji klima od roku 1960. Průměrná teplota v létě i v zimě vzrostla cca o 10 st. C. Když zadávám řadu různě formulovaných otázek ke změně globálního klimatu do AI, které zahrnují i dlouhodobé vesmírné vlivy, aktivity podmořských vulkánů, aktivita Slunce ap., výsledná odpověď zní: „Zásadní vliv na oteplování má člověk.“
Ale k tomu ani nepotřebuji AI a stačí mně zdravý selský rozum. Bohužel, sám člověk je k sobě v tomto případě neupřímný, a dokonce tleská tomu, že sedí na větvi, kterou si sám podřezává. Neupřímnost k sobě samému přivede člověka do špatných konců.
Fórum čtenářů
Redakce Seznam Zpráv vybírá nejzajímavější příspěvky z diskuze čtenářů (některé mohou být redakčně kráceny). Zajímají nás vaše názory na aktuální témata a vážíme si diskutérů, kteří debatují slušně, k věci a dodržují kodex diskuzí SZ.
Své postřehy k tématu můžete redakci Seznam Zpráv také psát na e-mail forumctenaru@sz.cz.
Miroslav Slavík: Není nad to, když si „vědci“ zvolí „správný“ počátek datové řady. Kdo se trochu zajímá, tak v 60. a 70. letech došlo k přirozenému ochlazení až takovému, že v průběhu 70. let podobně „seriózní“ vědci předpovídali pro změnu nástup doby ledové nejpozději do roku 2070, ale mnozí i mnohem dříve. Pak během několika málo let jim nedělalo nejmenší problém přehodit výhybku a stejně vážně předpovídat globální oteplování.
Vera Sustrova: Když porovnám teplotu na mé zahradě plné stromů a teplotu v centru města, kde absolutně chybí zeleň, je teplota nesrovnatelná, tak čemu se divíme, že se Česko otepluje. Všude plantáže solárních panelů, velké betonové plochy a vesnic s vzrostlými stromy také hodně ubylo. Všude satelitní domky jeden na druhém, kolem domu dlažba, maximálně pár kytiček, na střeše panely.
Miroslav Pikous: Počasí letos bude průměrné. Letní vedra se vyrovnají květnovou zimou. Už mě to štve, jak asi třetí rok po sobě čekám na jaro a ono pořád nic, několik předčasných veder a jinak zima, a pak se to najednou překlopí rovnou do letních veder. A ta pak trvají do podzimu. A pak zima s teplotami často nad +10. Prostě nejdelší měsíc je listopad, trvá i víc než půl roku.
Filip Kral: Koukám, že největší vlny se objevují cyklicky každých 10 let, a zajímavé je, že vždy před touto vlnou předcházely povodně. Tak nějak už rozumím pranostikám našich předků a říkám si, že uměli číst a naslouchat přírodě a věděli, co po jakém období bude následovat. Jen my jsme si už přestali všímat.