Hlavní obsah

3× noční Babiš: Pokornější? Nerozumím dotazu

13. 10. 2020 16:05

Česká vláda v noci na úterý zásadně zmrazila chod země. A ministerský předseda, který další restrikce oznamoval, po dlouhé době čelil nepříjemným otázkám. Nabízíme tři z nich. Proč jsou klíčové a jak na ně premiér reagoval?

Reklama

Článek

1. Podcenila vláda situaci?

Zatímco se stále čekalo, až jednání vlády skončí a kabinet oznámí, jak chce zpomalit stále sílící koronavirovou nákazu, dozvěděli se Češi, že na covid-19 už v zemi zemřelo 1045 osob. Přičemž za jediný den, tedy pondělí, se počet zvýšil o 58 úmrtí.

Ve stejný den zkolaboval počítačový systém, přes který lékaři vystavují žádanky na covid-test a slouží ke zpracování údajů z odběrů.

Nemocnice napříč zemí dál hlásily, jak rychle stoupá obsazenost lůžek pacienty s covidem, informovaly o odkladech plánovaných zákroků a také o počtech nakažených zdravotníků. Spolu s ústavy sociální péče začaly žádat o pomoc bývalé zdravotníky i mediky.

Za této situace měl Andrej Babiš v živém přenosu tiskové konference odpovědět na otázku, zda nepodcenil situaci? Kde se stala chyba?

„Já nevím, jaké chyby se staly. Já nevím, kde je nějaký zásadní problém. My jsme teď přijali nějaká rozhodnutí. A samozřejmě my jsme hygieny, odevzdala armáda na Ministerstvo zdravotnictví 1. 6., a potom jsem dospěl k názoru, že je potřeba znovu vrátit armádu do hry i s panem Dzurilou, to bylo 27. července, kdy jsem viděl, že na odběrném místě na Bulovce, že to nefunguje. Já si myslím, že se v tom angažuji od rána do večera. Nemám žádný pocit, že bych pochybil. My jsme zkrátka rozhodovali a v březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu nikdo, sice byl to ten stejný člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ti, kteří měli přijít, nepřišli. To je v této fázi zbytečná debata. Já nemám pocit, že bychom dělali něco špatně. Nikdo pořádně ten vir… Můžeme se bavit, tady je odborník. Můžete se zeptat primářů, jak se ten vir chová. A samozřejmě jako umírají lidé. Umírají lidé s covidem. A mně je to líto. Pravděpodobně ten covid zkracuje ten život. (…) Já nevím, co by teďka nefungovalo.“

Plné znění odpovědi ve videu níže:

Andrej Babiš odpovídá na otázku, kde vláda chybovala a proč není země lépe připravená na podzimní vlnu: Nevím, že by byl nějaký zásadní problém. (Video: ČTK)

2. Lidé umírají. S covidem, ne na covid

I jiný dotaz se týkal možných selhání vlády při přípravě na podzimní nárůst nemocných a na rostoucí počet obětí. Premiér otázku relativizoval výčtem mrtvých v Česku v běžném roce. A přidal konkrétní příběh jedné z pracovnic Úřadu vlády, který měl ukázat, že lidé by umírali tak jako tak.

„Ano, můžeme říkat, že máme tisíc mrtvých. No, tisíc mrtvých je průměr 3 dnů v České republice. V ČR zemře 110 tisíc lidí za rok, 27 tisíc na rakovinu, v průměru 350 denně… A já to nechci podceňovat, každý život je cenný. (…) Ano, teď ten počet… Ale to jsou lidé, kteří umírají s covidem. My máme tady na sekretariátě babičku naší kolegyně, která měla mrtvici a ležela v nemocnici v Náchodě. A bohužel tam ležel vedle ní někdo s covidem. A ona potom zemřela s covidem…“

Celá odpověď v přiloženém videu:

Andrej Babiš odpovídá na otázku, proč země není lépe připravená na podzimní vlnu koronaviru, a co říká na to, že na nákazu již zemřelo přes 1000 lidí. (Video: ČTK)

3. O politické odpovědnosti

Třetí z dotazů, který předkládáme, se týkal politické odpovědnosti. Na jaře se k ní jako šéf vlády, zavádějící opatření, která ochromila zemi, přihlásil. V létě – a čísla se začala zhoršovat už 6. července – odpovědnost přehodil na epidemiology, podle nichž se kabinet rozhoduje. A nyní? Neměl by být pokornější?

„V čase jsme všichni měli nějaké prohlášení, nějaké názory. (…) Já nejsem epidemiolog, máme nějaké odborníky a v podstatě jsme teďka dospěli k nějakému názoru. My respektujeme samozřejmě názory Ministerstva zdravotnictví, takže já si nemyslím, že bych byl nějaký nepokorný. My jsme s opozicí mluvili teďka podruhé, nebo potřetí. (…) Úplně nerozumím tomu dotazu.“

Kompletní odpověď níže:

Andrej Babiš odpovídá na otázku o politické odpovědnosti i pokoře: Nerozumím dotazu. (Video: ČTK)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované