Hlavní obsah

Americký ministr zahraničí Pompeo opět v KLDR, řeč bude znovu o denuklearizaci

Mike Pompeo se setká s Kimem, jednat budou znovu o denuklearizace KLDR. (Video: Daniel Andrisák, Reuters)

 

Reklama

3. 7. 2018 7:58

Nejvyšší muž americké diplomacie Mike Pompeo bude jednat s Kim Čong-unem o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova. Schůzka bude probíhat od čtvrtka do soboty. Bude se jednat o první setkání americké strany s KLDR od červnového summitu Donalda Trumpa s Kimem.

Článek

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyrazí ve čtvrtek do Severní Koreje, aby s vůdcem Kim Čong-unem jednal o pokračování jaderného odzbrojení KLDR. O již třetí návštěvě šéfa americké diplomacie v zemi, s jejímž lídrem se prezident Donald Trump pokouší vést dialog o jaderném odzbrojení, dnes informoval Bílý dům.

„Ministr Pompeo vyrazí do Severní Koreje 5. července ke schůzce se severokorejským vůdcem a jeho týmem, aby pokračoval v probíhající a důležité práci na denuklearizaci Korejského poloostrova,” řekla novinářům Trumpova mluvčí Sarah Sandersová. V zemi by měl Pompeo pobývat do 7. července, v rámci téže cesty pak zavítá ještě do Tokia, kde se sejde s představiteli amerických spojenců, Japonska a Jižní Koreje.

Návštěva amerického ministra zahraničí v KLDR bude první od červnového summitu Trumpa a Kima v Singapuru, na kterém se severokorejský diktátor v dokumentu, jenž podepsal spolu s Trumpem, zavázal „usilovat o úplnou denuklearizaci Korejského poloostrova”. Pompeo jednal s představiteli v Pchjongjangu před singapurským summitem dvakrát.

Po summitu řada expertů amerického prezidenta kritizovala kvůli tomu, že učinil příliš mnoho ústupků a že podepsaný dokument neobsahuje žádné podrobnosti, jak by měl Pchjongjang na cestě k jadernému odzbrojení postupovat.

Podle Sandersové činí USA pokroky v rozhovorech s KLDR právě co se týče podrobností okolo jaderného odzbrojení. Mluvčí uvedla, že v neděli se americká delegace vedená velvyslancem působícím na Filipínách setkala se skupinou severokorejských představitelů v demilitarizované zóně na hranici obou Korejí. Náplní jednání bylo uvedení zmíněné dohody do praxe.

Sandersová zároveň odmítla komentovat nedávnou zprávu televize CNN, podle níž satelitní snímky vypovídají o zlepšování infrastruktury v jaderném středisku KLDR používaném pro zbrojní účely, což by zpochybňovalo severokorejskou vůli vzdát se jaderných zbraní.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované