Hlavní obsah

Archeologické ústavy spouštějí portál pro amatérské hledače

Foto: Adhi Agus Oktaviana / Griffith University, Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

31. 3. 20:15

Archeologické ústavy Akademie věd v Brně a Praze od dubna spouští internetový portál pro sběr dat ze spolupráce amatérských hledačů s archeology.

Článek

Má umožnit na jedné straně uspokojit touhu po samostatném amatérském pátrání a zároveň ochránit takto objevené nálezy před zničením.

Portál je jedním z modulů Archeologické mapy ČR, kterou oba ústavy spravují. „Amatérským hledačům umožní legální způsob provádění průzkumů pod vedením archeologů a v souladu s platnými zákony. Systém vychází ze zkušeností těch západoevropských zemí, kde podobné systémy evidence artefaktů nalezených zástupci veřejnosti již úspěšně fungují,“ uvedl ředitel pražského Archeologického ústavu Jan Mařík.

Spolupracující hledači budou mít díky portálu příležitost být v kontaktu s oborem a dál se vzdělávat. Zároveň mohou své vlastní nálezy snadno a veřejně prezentovat.

Hledači, kteří by se do této aktivity chtěli zapojit, musejí splnit několik podmínek. „Každý zapojený hledač musí být ochoten spolupracovat s archeology z organizací, které jsou v ČR oprávněny provádět archeologické výzkumy. Pod vedením archeologa se každý zájemce musí seznámit se základy práce s archeologickými nálezy podle profesionálních zásad – zejména jak lokalizovat, popsat a zdokumentovat nález,“ doplnil Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu v Brně.

Odborníci upozornili, že amatérští hledači a profesionální archeologové vedle sebe existují od dob prvních sběratelů kuriozit v 19. století. Ideální situace je, když obě strany vzájemně spolupracují, namísto aby soupeřily. Na jihu Moravy se v uplynulých měsících podařilo najít díky amatérským nálezům například válečný hrob z 2. světové války v Kosticích na Břeclavsku nebo malý stříbrný poklad na Brněnsku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované