Hlavní obsah

Argentinec přeplul Atlantik, aby mohl navštívit během pandemie své rodiče

Foto: Profimedia.cz

Juan Manuel Ballestero (vpravo) mluví se svým otcem Carlosem po příjezdu do Mar del Plata.

Reklama

29. 6. 2020 18:51

Když se Juan Manuel Ballestero dozvěděl, že se letadlem domů do Argentiny kvůli koronaviru nepodívá, rozhodl se na své plachetnici přeplout Atlantský oceán. Během tří měsíců na moři čelil bouřím i nebezpečným vlnám.

Článek

Rozhodnutí, že se vydá na plavbu přes Atlantik, aby viděl své rodiče, netrvalo 47letému rodákovi z města Mar del Plata dlouho. Svoji cestu naplánoval během 24 hodin poté, kdy úřady vydaly prohlášení, že kvůli pandemii koronaviru přerušují letecké spojení s Argentinou.

„Chtěl jsem být s nimi,“ řekl Ballestero agentuře AP, když trávil čas v povinné karanténě. Až po jejím uplynutí se může setkat se svým 90letým otcem Carlosem a 82letou matkou Nildou Gómezovou.

Ballestero, který žije ve Španělsku, pobýval v době vyhlášení karantény na portugalském ostrově Madeira. Příliš neváhal, vzal 200 našetřených eur, nakoupil jídlo a na své plachetnici Skua vyrazil z přístavu Porto Santo na tři měsíce trvající odysseu.

Bollestero se svěřil, že jeho plavbu ohrozily několikrát silné bouře a že málem přišel o život u brazilského pobřeží, kde lodí zmítaly vysoké vlny. Jednoduchá nebyla ani navigace na řece Río de la Plata, na níž leží jeho rodné město. „Teď jsem v klidu, kotvím uprostřed přístavu,“ vyprávěl reportérům po skončení plavby.

V Argentině musel nicméně zůstat ve své 8,8 metrů dlouhé lodi na 15 dní v karanténě. V té době už ale byl v pravidelném spojení s rodiči. Na cestu se vydal proto, že si byl jistý, že koronavirová pandemie hned tak neskončí. „Přijel jsem domů, je to lidské,“ řekl zkušený námořník, který pracoval na rybářských lodích na Aljašce a v jižním Atlantiku, také ale na oceánografických výpravách za velrybami.

Nejdramatičtější chvíli na moři zažil ale až ve vodách u brazilského pobřeží: „Loď se převrátila, nestihl jsem včas stáhnout plachtu,“ vzpomínal Ballestero s tím, že v Brazílii mu s opravou lodi pomohli.

Nyní si chce od námořních dobrodružství na nějaký čas odpočinout a zůstat v domě ležícím nedaleko bydliště rodičů. „Zasadím zahradu a koupím tři kuřata. Chci být s rodinou,“ těší se.

Reklama

Doporučované