Hlavní obsah

Opuštěná loď přeplula celý Atlantik. Na irské pobřeží ji vehnal Dennis

Video sdílela na svém Twitteru irská pobřežní stráž. (Video: twitter.com/SafehavenMarine)

 

Reklama

18. 2. 2020 11:48

Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží Irska loď bez posádky. Takzvanou loď duchů, která se původně plavila pod vlajkou Tanzanie, opustili námořníci již v roce 2018. Od té doby plula bezvládně Atlantikem, informoval list The Irish Times.

Článek

Rozbouřené moře loď vyplavilo na kamenité pobřeží nedaleko rybářské vesnice Ballycotton v irském hrabství Cork.

Nákladní plavidlo Alta, dlouhé 77 metrů, se bez posádky ocitlo v září 2018, když bylo na cestě z Řecka na Haiti. Kvůli technické závadě se stalo neovladatelným a americká pobřežní stráž z něj musela po dvaceti dnech evakuovat deset námořníků. Tehdy se loď nacházela zhruba 2 200 kilometrů jihovýchodně od Bermud.

Motorová loď, postavená v roce 1976, se pak bezvládně pohybovala Atlantikem, naposledy ji v srpnu 2019 zpozorovalo britské námořnictvo. „Připluli jsme k plavidlu, abychom navázali kontakt a nabídli pomoc, ale nikdo neodpověděl,“ uvedla tehdy na Twitteru posádka lodi HMS Protector.

Plavbu lodi Alta ukončila až nyní bouře Dennis, která o víkendu udeřila na britské ostrovy a například ve Walesu přinesla vítr o rychlosti 146 kilometrů v hodině.

Podle irské pobřežní stráže na lodi vyplavené nedaleko Corku nikdo nebyl a plavidlo nezpůsobilo ani žádné znečištění. Dnes ráno by měli členové pobřežní stráže za odlivu loď prohledat i zevnitř. Bude nutné zjistit také jejího majitele. V minulosti bylo vlastnictví lodi předmětem sporů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované