Hlavní obsah

„Ať dají bohatí vakcíny chudým,“ vyzývá Thunbergová a nechce jet na summit

Foto: Profimedia.cz

Greta Thunbergová v březnu minulého roku.

Reklama

9. 4. 14:00

Švédská ekologická aktivistka Thunbergová se nechystá zúčastnit listopadového klimatického summitu v Glasgow. Důvodem je nerovný přístup k vakcínám proti covidu-19 ve světě, na který doplácejí chudé země.

Článek

„Z důvodu extrémně nespravedlivé distribuce vakcín nepojedu na konferenci COP26, pokud se situace nezlepší,“ uvedla pro agenturu AFP osmnáctiletá Švédka Greta Thunbergová.

Zároveň vyzvala britskou vládu, aby summit, odložený o rok z důvodu koronavirové krize, odložila znovu, jestliže nerovný přístup k očkování neumožní účast některých představitelů a aktivistů. Na bohaté země Thunbergová apelovala, aby se raději rozdělily o své dávky vakcín s obyvateli chudých zemí, „než aby očkovaly zdravé mladé lidi“.

Aktivistka nicméně prohlásila, že by mohla své rozhodnutí o neúčasti na summitu COP26, který se má podle plánu uskutečnit 1. až 12. listopadu ve skotském městě Glasgow, ještě změnit, pokud se situace s distribucí vakcín zlepší. „Samozřejmě bych se moc ráda zúčastnila, ale pouze za rovných podmínek,“ podotkla.

Thunbergová se proslavila, když v roce 2018 začala sama chodit protestovat před sídlo švédského parlamentu ve Stockholmu za lepší ochranu klimatu. Její příklad následovaly tisíce mladých lidí po celém světě, kteří jsou nespokojení s přístupem politiků ke klimatické krizi. V roce 2019 se stala osobností roku časopisu Time a byla navržena na Nobelovu cenu za mír.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované