Hlavní obsah

Atletka Hejnová se kvůli známce soudí s Českou poštou. Takový případ tu zatím nebyl, řekl soudce

14. 1. 2019

Česká pošta vydala před olympiádou v Riu dvě známky. Kvůli té s překážkářkou se s ní Hejnová soudí. (Video: Josef Mačí, Seznam.cz)

Bronzová medailistka z olympiády v Londýně zažalovala Českou poštu za to, že bez jejího vědomí použila její podobiznu na poštovní známce.

Článek

Česká pošta vydala na konci června 2016 dvě speciální známky k olympiádě v Rio de Janeiru. Jedné z nich dominoval paralympionik, druhé stylizovaná silueta překážkářky. Právě kvůli ní Zuzana Hejnová Českou poštu zažalovala.

Podle Hejnové je na známce ona. Pošta ale tvrdí, že jde o stylizaci a nejde o žádnou konkrétní atletku. Grafickou podobu známky zpracoval akademický malíř Milan Jaroš. Jako podklad byl ale podle žaloby použit snímek Hejnové z londýnských her.

Dvojnásobná mistryně světa si nechala ohledně známky zpracovat také znalecký posudek. V jeho závěru se píše, že byla „nalezena shoda v postavení kloubů dolních končetin a pravé horní končetiny osoby zobrazené na známce vydané Českou poštou a Zuzany Hejnové zachycené na fotografii z olympijských her 2012“. To ale ještě neznamená, že její stylizovanou podobu nemohla Česká pošta použít.

HLASUJTE: Je podle vás na známce Zuzana Hejnová?
Ano
76.1 %
Ne
23.9 %
Celkem hlasovalo 12229 čtenářů.

„V té věci byla použita fotografie jako základ pro umělecké dílo, ale bylo s ní nadále pracováno, takže autor podle mě postavu deindividualizoval,“ myslí si soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Petr Novák, „je otázkou, nakolik to byl zásah do práv žalobkyně na zobrazení její podoby.“

„Na známce není podoba paní Hejnové,“ řekl krátce Lukáš Kratochvíl, který zastupuje ve sporu Českou poštu.

Hejnová požaduje po České poště 900 tisíc za bezdůvodné obohacení a k tomu 150 tisíc korun za nemajetkovou újmu. Podle soudce Nováka se ale podobný případ zatím nikdy neobjevil.

„Zobrazení podobizny obličeje nebo i jiných znaků, které toho člověka jednoznačně individualizují, judikatura několikrát řešila. Ale jestli použití siluety postavy individualizuje konkrétního člověka, s tím jsem se tedy ještě nesetkal,“ dodal Novák.

Česká pošta argumentuje tím, že pro laika je silueta nerozeznatelná například od další české překážkářky Denisy Rosolové. Soudce bude také muset rozhodnout, zda Hejnová vůbec žaluje správnou instituci, protože emisní plán poštovních známek nezadává Česká pošta, ale Ministerstvo průmyslu a obchodu. To také formálně známky vydává.

„Můj předběžný názor je, že takzvaná pasivní legitimace ve věci je na straně České pošty dána, neboť ona zadala výtvarný návrh, ona zaplatila tisk a ona známky distribuuje,“ odpovědnost má v tomto případě tedy Česká pošta, myslí si Novák.

Soudní líčení bylo odročeno na 21. března. Soudce počká na výpověď Hejnové, její sestry a manažera, kteří se zúčastnili odhalení známky, a malíře Jaroše. Ten výslednou podobu známky zpracoval. Vypovídat by měla i soudní znalkyně.

Doporučujeme

Další zprávy

Reklama