Hlavní obsah

Tanky pro Ukrajinu. Německo přehodnocuje své místo ve světě

Foto: Profimedia.cz

Německý kancléř Olaf Scholz u tanku Leopard 2. Archivní foto.

Reklama

27. 1. 5:59
Článek

Německo po měsících váhání potvrdilo, že pošle na Ukrajinu bojové tanky. Se stejným krokem se přidaly i Spojené státy. Rozhodnutí, které vyvolalo hněv Ruska, je vnímáno jako důležitý obrat v pomoci napadené Ukrajině. V samotném Německu tento krok provází debata o tom, jak by země měla přistupovat ke konfliktům v zahraničí i ke vztahům s Ruskem.

Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte

  • Proč kancléř Olaf Scholz s poskytnutím tanků tak dlouho váhal?
  • Jakou roli v jeho rozhodování hrála německá historie?
  • A jak poslání tanků na Ukrajinu ovlivní obrannou politiku do budoucna?

Po měsících váhání se německá vláda rozhodla, že vyhoví ukrajinským žádostem a poskytne zemi své tanky. V první fázi půjde o 14 strojů Leopard 2, které by měly dorazit letos na jaře. Vláda zároveň souhlasila, že i další země mohou tyto tanky vyrobené v Německu do války poslat.

Ukrajinské noviny Seznam Zpráv

Seznam Zprávy vydávají také články v ukrajinštině ve speciální sekci, například o bezplatných kurzech pro děti válečných uprchlíků:

O poslání tanků na Ukrajinu nejdříve začal uvažovat polský kabinet, později se přidaly další země. V úterý večer záměr oznámily i Spojené státy americké. „Chceme pomoct Ukrajině bránit její svrchovanost a územní celistvost,“ řekl prezident Joe Biden. Třicet jedna pokročilých tanků M1 Abrams plánují USA dodat v řádu měsíců.

Vznikla tak mezinárodní koalice, která se podle Niny Haase, hlavní politické zpravodajky veřejnoprávní stanice Deutsche Welle, v zákulisí domlouvala řadu měsíců.

Foto: Seznam Zprávy, Profimedia.cz

Tank Leopard 2 v číslech.

Úkolem německého kancléře Olafa Scholze mimo jiné bylo zajistit podporu německé společnosti. „Německá veřejnost má strach, hodně lidí tvrdilo, že tohle jen prodlouží válku, že víc zbraní znamená víc zabíjení a potenciálně i odplatu ze strany Vladimira Putina. A musíme si být jistí, že tady v Berlíně nám nic nehrozí,“ popisuje v podcastu Haase.

Rusko rozhodnutí západních mocností nese s nelibostí. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov už oznámil, že Moskva tento krok vnímá jako „přímé zapojení Západu do konfliktu“.

Obrat v německé SPD

Kromě vyjednávání na mezinárodní úrovni ale musel Scholz vybalancovat jednání i na úrovni vládní koalice. Zelení a liberální svobodní demokraté z FDP sice podporovali vývoz těžké vojenské techniky na Ukrajinu, ale „kancléřovi“ sociální demokraté byli obezřetní.

Německá SPD podle Haase totiž historicky inklinovala k názoru, že je třeba s Ruskem udržovat úzké ekonomické vztahy. „Sociální demokraté například vždy tvrdili, že evropská bezpečnost bude fungovat pouze ve spolupráci s Ruskem. Teď říkají: ‚Musíme se chránit před hrozbou, kterou Rusko představuje,‘“ vysvětluje německá novinářka.

Země – dříve do jisté míry závislá na ruských energetických surovinách – teď ale i kvůli těmto rozhodnutím tratí a je třeba hledat jiná řešení.

Více o tancích, které putují na Ukrajinu

Leopard 2, Challenger 2, M1 Abrams. Ukrajina po dlouhém volání dostane hned tři typy západních tanků. Co jsou zač? A který jí nejvíc pomůže při vyhánění Rusů z okupovaných území? Přečtěte si.

Výcvik ukrajinských vojáků

Kromě samotných strojů také německá vláda ve středu slíbila, že zajistí výcvik ukrajinských vojáků, kteří budou tanky řídit. V Německu mají podle ministra obrany Borise Pistoria nastoupit k šestitýdennímu kurzu během několika dnů.

Tanky Leopard 2 jsou podle Niny Haase považovány za jedny z nejlepších a nejefektivnějších na světě – jsou rychlé, mohou operovat během dne i v noci a jejich posádka podle ní má (oproti řadě jiných typů) větší naději, že při útoku na tank přežije.

„Navíc je třeba zvážit, že podle některých zdrojů jsou po celé Evropě zhruba 2 tisíce tanků tohoto typu, nějaké jsou i v Kanadě. To by velmi usnadnilo doplňování stavu tanků na Ukrajině oproti jiným typům, například americkým,“ vysvětluje novinářka v aktuální epizodě podcastu.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, jak odborníci na mezinárodní vztahy vnímají oznámení Spojených států o dodávce tanků Abrams nebo jak daleko je v Německu debata o národní bezpečnostní strategii a vztahu k zemím východní Evropy, k Rusku nebo třeba k Číně. Epizodu si poslechněte v přehrávači v úvodu článku.

Editor a koeditor: Robert Candra, Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: ČT24, ČRo Radiožurnál, CNN Prima News, TV Nova, youtubový kanál FAZ

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Každý všední den v 5:59 vysílá podcast také rádio Expres FM. Sledujte nás na twitteru nebo instagramu.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Reklama

Doporučované