Hlavní obsah

Dobrovský & Šídlo: Slovensko ukazuje, jak rychle může zmizet demokracie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Robert Fico a Petr Fiala.

Reklama

Článek

V 86. pokračování našeho podcastu jsme mluvili o prezidentovi - ne českém, ale budoucím slovenském. Může volba Petera Pellegriniho nebo Ivana Korčoka něco podstatného změnit ve slovenské politice?

„To, co předvádí čtvrtá Ficova vláda, je jízda na toboganu do pekla,“ konstatuje na úvod Jan Dobrovský. „Ficovo jednání je školním příkladem toho, jak lze unést demokracii a přeměnit ji v něco zatím beztvarého, co ale smrdí mafiánskou autokracií. Jediným cílem je beztrestnost členů mafie a uchování kšeftů. Žádný jiný cíl to nemá.“

Jindřich Šídlo pak konkretizuje hlavní Ficův plán a postup, se kterým nastoupil do funkce: „Překopeš trestní řád, abys zajistil beztrestnost pro sebe a své lidi. Je to únos země s plnou parádou. A pod tím je podepsán i Peter Pellegrini, protože umožnil vznik této vlády.“

Může ovšem volba prezidenta, ať už prozápadního Korčoka, nebo zatím nepříliš čitelného Pellegriniho, na Ficově způsobu vládnutí něco změnit? Jan Dobrovský si myslí, že v zásadě nikoliv. „Je to trochu zvláštní situace - Ficovi to totiž nakonec může být úplně jedno, kdo z nich dvou vyhraje. Pokud se stane stane prezidentem Pellegrini, bude jeho totálním vazalem. Fico potřebuje hlasy jeho voličů, ale jeho samotného chce politicky zničit. I v případě, že by vyhrál Korčok, může být předseda vlády svým způsobem spokojen.“

Vzpomeňme si, jak Fico nechal místopředsedu své strany Směr Luboše Blahu veřejně nadávat prezidentce do amerických k…v. Stál za ním na tribuně a smál se tomu. Tak proč by podobně nemohl postupovat v případě Ivana Korčoka? Měl by aspoň vnitřního nepřítele, tak, jako má Orbán Sorose.
Jan Dobrovský

Jako obvykle platí, že o výsledku druhého kola slovenských prezidentských voleb rozhodnou i voliči kandidátů, kteří do druhého kola neprošli. Ve volbách přitom kandidují některé velmi bizarní figury, jako například předseda SNS Andrej Danko, soudem uznaný fašista Marian Kotleba nebo bývalý předseda Nejvyššího soudu, kdysi ministr spravedlnosti a zakladatel další extremistické strany Vlasť Štefan Harabin.

„Proti těmhle lidem je náš Jaroslav Foldyna umírněný centrista a státník,“ glosuje Jindřich Šídlo výchozí situaci slovenských prezidentských voleb.

Nejpravděpodobnější souboj dua Korčok–Pellegrini bude zřejmě těsný, ale ať už vyhraje volby kdokoliv, jeho úloha nebude podle Jana Dobrovského snadná: „Prezident bude čelit tvrdým a neomaleným tlakům Roberta Fica. A na růžovo si nic nemaluje ani občanská společnost. Ohrožení těch, kdo někdy stáli proti Ficovi, může skončit na hranici fyzických napadení. Ficův boj bude ultimativní. Může dospět třeba až k tomu, že zavede stejně jako v Rusku pojem takzvaného zahraničního agenta pro instituce, které nejsou vládní, přijímají jakoukoli pomoc ze zahraničí nebo v jejich čele nestojí Slovák. Myslím, že je pomalu namístě zakládat na Slovensku Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných.“

Naše vystoupení v klubu Kotelna v Litomyšli uzavřela jako obvykle debata s publikem: Jak to bude s uskupením V4 v současné situaci? Kam se pod vlivem Fica a Orbána vyvíjejí maďarsko-slovenské vztahy? A jaký je důvod chabého výběru kandidátů v letošních amerických prezidentských volbách? Na to všechno a mnoho dalšího se pokusili Jindřich Šídlo a Jan Dobrovský odpovědět v dalším vydání podcastu Paměti národa.

Dobrovský & Šídlo. Podcast Paměti národa

Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu.

Poslouchejte ho na Seznam Zprávách, Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Reklama

Doporučované