Hlavní obsah

Glosa: Kroupy o velikosti tenisových míčků válcují politiku i sex

Foto: Profimedia.cz

Jak někde víc zaprší a voda zatopí sklep, rozplétání činností zločineckých spolčení jdou stranou.

Reklama

30. 6. 2022 11:30
Článek

Jste náhodou politik, kterému hrozí provalení korupčního skandálu? Šance, že se to ututlá, je malá, ale ještě se můžete modlit. Modlit se, že se zatáhne a někde spadnou kroupy.

Češi milují zprávy o počasí. Běžně se umísťují v přehledu nejčtenějších článků a mnohdy dokážou zastínit i politické kauzy.

Jak někde víc zaprší a voda zatopí sklep s lopatami, rozplétání činností zločineckých spolčení jdou stranou a místo nich se čte o řádění živlů. Že si nevymýšlím, dokládá přehlídka popularity článků. Například analýza o tom, že se v Česku mění počasí nejvíc za století, se u nás na Seznam Zprávách vyšvihla do úterní Top 10 a obsadila čtvrtou pozici na žebříčku čtenosti dne.

Obzvlášť nyní před prázdninami lidé pozorně sledují, jestli jim cestu do Chorvatska nezkomplikuje přívalový déšť. Obden se tak mezi hlavními zprávami dočteme o tom, že Česku zatápí bouřky, že na D1 kroupy rozbíjely čelní skla nebo že sešup krup o velikosti tenisových míčků zmasakroval Volyni na Strakonicku.

Meteorologické jevy frčí i na sociálních sítích, což si vyzkoušel snad každý z nás. Západ slunce, první sníh nebo nedej bože duha od země k zemi patří k „nejlajkovanějším“ příspěvkům, pod nimiž si svou nadílkou rádi přisadí i ostatní sledující.

Posedlost zprávami o počasí se neomezuje jen na Česko. Rostoucího zájmu o předpovědi si všimli i vývojáři vyhledávacího nástroje Google s tím, že zjistili zajímavou věc. Zatímco v roce 2004 patřilo k často vyhledávaným pojmům slovo „sex“, v roce 2017 jej překonalo slovo „počasí“.

Málokoho proto překvapilo, že když minulý týden zemřel meteorolog a dlouholetý moderátor zpráv o počasí Ján Zákopčaník, zpráva o jeho odchodu obsadila přední místa na stránkách zpravodajských serverů.

Například u nás se umístila mezi pěti nejčtenějšími články dne, a to i přesto, že Zákopčaník z obrazovky České televize promlouval k divákům naposledy před více než sedmnácti lety.

Ján Zákopčaník totiž nebyl celebritou, která se stala hlasatelem pořadu o počasí, ale meteorologem, jenž se teprve pak stal celebritou. Nezbývá než mu popřát slunce v duši a vám všem hodně slunce na pláži.

Dvě minuty

Pravidelné autorské glosy osobností Seznam Zpráv. Názory, postřehy, komentáře. Ve dvou minutách, v textu a zvuku, každý všední den.

Dvě minuty můžete poslouchat na Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Reklama

Související témata:
Ján Zákopčaník
Kroupy

Doporučované