Hlavní obsah

Autem zastavil ujíždějícího motorkáře, ale porušil zákon, tvrdí žaloba. Policista musí znovu k soudu

V Těšnovském tunelu policista Šimon Vaic postavil motorkáři na poslední chvíli do cesty své služební auto. (Video: Hanuš Hanslík)

 

Reklama

7. 12. 2018 12:31

Policista z pražské pohotovostní motorizované jednotky obžalovaný kvůli zásahu proti ujíždějícímu motorkáři bez řidičáku, bude muset znovu před soud. Obvodní soud pro Prahu 8 ho sice na začátku října osvobodil, státní zástupce se ale teď proti rozhodnutí odvolal. Trvá na tom, že by měl být policista za zásah odsouzený.

Článek

Policista Šimon Vaic byl loni na jaře členem jedné z policejních hlídek, které v pražských ulicích stíhaly ujíždějícího motorkáře. Šlo o muže se čtyřmi zákazy řízení, který ujížděl více než sto kilometrovou rychlostí.

V Těšnovském tunelu policista Šimon Vaic postavil motorkáři do cesty své služební auto. Motorkář se překážce nestihl vyhnout, do auta narazil a přeletěl ho. S vážnými zraněními pak skončil v nemocnici.

Šimona Vaice navrhla obžalovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle které byl zásah nepřiměřený. K tomuto závěru dospěl i státní zástupce.

Za Šimona Vaice se postavili jak řadoví policisté, tak vedení policejního sboru. Člověk, který vědomě porušuje zákon a ohrožuje svou bezohlednou jízdou lidské životy, musí podle stanoviska policie s takovým zásahem počítat.

Obvodní soud pro Prahu 8, který případ řešil na začátku října, dal policejní obhajobě za pravdu. Podle soudu zásah nebyl nepřiměřený a soud ho označil za legální. Šimona Vaice proto osvobodil.

Státní zástupce Michal Muravský si tehdy ponechal zákonnou lhůtu pro možné odvolání. Městské státní zastupitelství v Praze teď Seznamu potvrdilo, že odvolání v minulých dnech skutečně podal. Podle stanoviska státního zastupitelství soud řádně nezohlednil všechny relevantní důkazy. Státní zástupce trvá na tom, že se Vaic dopustil přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.

Odvolání proti osvobozujícímu rozsudku tak bude muset řešit Městský soud v Praze. Termín jednání zatím není známý. Městský soud ještě trestní spis v této věci od obvodního soudu neobdržel.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované