Hlavní obsah

Automobilky se stále ještě nevzpamatovaly z nových emisních pravidel, prodej nových vozů klesl

Prodej nových aut v říjnu klesl. (Video: Karolína Štuková)

 

Reklama

15. 11. 2018 12:29

Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v říjnu pokračoval v poklesu, i když jeho tempo ve srovnání se zářím zpomalilo. Hlavním důvodem je zavedení nových emisních testů od září, které způsobilo prudký růst prodeje aut v letních měsících.

Článek

Celkem se prodej aut v říjnu snížil o 7,3 procenta na 1,08 milionu. Od počátku roku však prodej roste. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Poptávka po nových autech minulý měsíc klesla ve většině zemí EU, včetně pěti největších. Výjimkou byly pouze Litva, Řecko, Chorvatsko a Maďarsko. V Německu a Itálii klesla o 7,4 procenta, ve Španělsku o 6,6 procenta, ve Francii a Británii byl pokles mírnější.

Od ledna do října prodej aut stoupl o 1,6 procenta na 13,04 milionu. Z pěti největších trhů prodej stoupl ve Španělsku, Francii a Německu, naopak v Itálii a Británii klesl.

Podle partnera KPMG Jana Linharta trh s novými osobními auty zřejmě dosáhl svého stropu. Prodej za deset měsíců letošního roku není podle něj povzbudivý a je otázkou, zda si za celý rok udrží alespoň černou nulu. „O výraznějším růstu už si můžeme nechat jen zdát. V příštím roce pak mohou na automobilový trh v plné síle dopadnout negativní vlivy brexitu. Ten ovlivní nejen spotřebitelskou poptávku ve Velké Británii, která je druhým největším trhem v Evropě, ale také celý dodavatelský řetězec a v širším slova smyslu ekonomiku celé Evropy. Pokud přičteme rizika italské ekonomiky, čtvrtého největšího evropského trhu, a neradostné vyhlídky globálního obchodu v době narůstajícího protekcionismu, lze v příštím roce očekávat pokles prodejů nových osobních aut v Evropě,“ uvedl Linhart.

I Škodovka narazila na nové emisní předpisy, v září klesl prodej o 16 procent

Nepříliš povzbudivá zpráva pro českou automobilku. Číňané přestávají kupovat auta

Škodovka začíná prodávat své nejdražší auto. V Paříži představila Kodiaq RS

Na pozici evropské jedničky se v říjnu vrátila skupina Volkswagen s podílem na trhu 20,8 procenta. Prodej skupiny, pod kterou spadá i česká Škoda Auto, se snížil o 21,5 procenta na 225 415 vozů. Prodej Škody klesl o 0,1 procenta. Od počátku roku však prodej celé skupiny i Škody vzrostl.

Od 1. září se v EU mohou prodávat pouze auta, která prošla novou metodikou měření emisí a spotřeby automobilů WLTP. Automobilky tak musely zastavit dodávky některých modelů, které ještě nestačily nově certifikovat. Automobilky také v srpnu, před zavedením nové metodiky, nabízely výrazné slevy na auta, která tyto emise nesplňují, což přispělo k prudkému růstu poptávky v srpnu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované