Hlavní obsah

Babiš do programu nové vlády nastražil lahůdky, které ostatní strany musejí podpořit

Do programu vlády vložil Andrej Babiš například zvýšení důchodů.

 

Reklama

13. 12. 2017 18:00

Šéf hnutí ANO dál zvyšuje tlak na další strany.

Článek

Nový premiér Andrej Babiš – jehož vládu dnes jmenoval prezident – se stále nevzdává možnosti, že dokáže pro svůj tým získat důvěru.

Šéf hnutí ANO se snaží ostatní strany vábit na „lahůdky“. Do programu vlády vložil různé body z programů konkurentů. Tím Babiš na politické strany dál zvyšuje tlak a bude moci veřejně hlásat: Já plním jejich program, ale oni mě stejně podpořit nechtějí.

Například levice, KSČM i ČSSD už dopředu říkají, že podpoří Babišovu vládu ve snaze snížit DPH na vodné, stočné a základní potraviny nebo zvýšení penzí důchodcům nad 85 let. ODS zase zvedne ruku pro zrušení zákazu prodeje o svátcích nebo zmírnění povinnosti mít EET pro malé prodejny a hospody.

Dát důvěru jednobarevné vládě hnutí ANO úplně nejvíc zvažují komunisté, kteří už se souhlasem ANO dostali hodně důležitých funkcí v Parlamentu. Kdyby při hlasování o důvěře vlády ze sálu odešla Okamurova SPD, spolu s hlasy KSČM by to už stačilo.

Čím dál víc vstřícnější je také ČSSD, která sice má za sebou volební debakl, ale teď v ní sílí hlasy, že jako jedna z mnoha opozičních stran je naprosto neviditelná. Sociální demokraté by však v takovém případě chtěli přímou účast ve vládě a tedy pár ministerských křesel, takže do hry se mohou dostat až při případném druhém pokusu.

Poslechněte si ve Večerních zprávách politiky z různých stran, jak se staví ke konkrétním programovým plánům Babišovy vlády.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované