Hlavní obsah

Babiš odmítá požadavky komunistů na snížení schodku. Kritika ministrů trvá

Schůzka Andreje Babiše s Vojtěchem Filipem. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

21. 2. 2019 21:34

Premiér Andrej Babiš se sešel s předsedou komunistické strany Vojtěchem Filipem, podle Filipa odmítl požadavky komunistů na snížení rozpočtového schodku. Filip kritizoval ministry zahraničí a zdravotnictví.

Článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) zatím odmítá požadavek komunistů na snížení rozpočtového schodku, nebrání se ale diskusi o sektorové dani a dani z hazardu. Po schůzce s předsedou vlády to novinářům řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. Komunisté minulý týden požádali snížení deficitu státního rozpočtu na příští rok na 30 miliard korun, Babiš chce dát přednost investicím. Konkrétní jména členů vlády, kteří by mohli odejít, podle Filipa nepadala, řešil prý s Babišem věcné problémy. Kritizoval ale opět ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Babiš schůzku nekomentoval.

„Kritizoval jsem některé kroky na těchto resortech (Ministerstvo zahraničí a dopravy). Pokud jde o návštěvu pana premiéra ve Washingtonu, myslím si, že je evidentní, že ji nezařizoval pan ministr Petříček, že byla zařízena jiným způsobem,“ řekl. Dokládá to podle něj i vyjádření velvyslance USA v Praze. Babiš podle Filipa dobře chápe, že pozvání do Bílého domu „bylo dáno předtím, než tam pan ministr Petříček vůbec dojel“.

Odmítl, že by jeho dřívější kritika Petříčka směřovala k jeho postojům k Rusku nebo Číně. „Kritika směřovala k tomu, že pan Petříček není schopen odmítnout od ukrajinských politiků to, že oslavují válečného zločince,“ řekl. „Myslím, že pan premiér si to s panem Petříčkem vyřídí sám,“ uvedl na dotaz, zda by se měl Babiš od Petříčkova jednání, které Filip kritizuje, distancovat. Nechtěl také říci, zda Petříčkovy kroky ohrožují podporu menšinové vlády ANO a ČSSD ze strany komunistů. „Každý nese svou odpovědnost, my nemáme žádnou personální pravomoc, máme právo i povinnost říkat svůj názor na činnost jednotlivých ministrů a tu otevřeně sdělujeme,“ řekl.

Filip po schůzce s premiérem zmínil také zřízení kardiocentra v Ústí nad Labem. Podle něj to byl jeden z požadavků Ústeckého kraje, který Babiš slíbil. „Pan ministr zdravotnictví zatím je nečinný, tak to jsem musel řešit,“ řekl Filip. V případě sektorové daně podle Filipa Babiš přislíbil diskusi o jejích parametrech nejdříve na úrovni ministryně financí a rozpočtového výboru a potom jednání ve Sněmovně.

Termín dalšího jednání komunistů s premiérem se podle Filipa stanoví až po Babišově návratu z USA. „Nepředpokládám, že bych potřeboval jednání se sociální demokracií, s tou jsme žádnou smlouvu neuzavřeli,“ řekl na dotaz, zda by se jednání mohla účastnit i druhá vládní strana.

Kauza Huawei je podle Filipa vyřešená, postoj českých úředníků byl podle něj zbytečným zamotáním se do sporu, který je čistě o konkurenčním boji.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované