Hlavní obsah

Bartík se omluví prezidentovi. Tvrdil o něm, že má rakovinu

Foto: CNN Prima NEWS

Prezident Miloš Zeman.

Reklama

18. 11. 2020 12:15

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se omluví prezidentu Miloši Zemanovi, o němž v roce 2017 na Facebooku napsal, že má rakovinu.

Článek

Ve sporu rozhodoval Městský soud v Brně, podle nepravomocného rozsudku se má Bartík omluvit a zaplatit 250 000 korun. Proti rozsudku se ale odvolal jak Zeman, tak Bartík.

Bartík uvedl, že se zatím podle rozsudku písemně „panu inženýrovi“ omluví a pošle mu, respektive na účet Klokánků 50 000 korun. Je to procento z pěti milionů, které žádá Zeman. Bartík se odvolal proti zbylým 200 000 korunám. Stejně tak proti nákladům protistrany, zatím jde podle Bartíka o 100 000 korun, i výši soudního poplatku 50 000 korun.

„Je tedy možné, že odvolací soud finanční satisfakci zvýší, pokud uspěje s odvoláním ing. Zeman, nechá ji v současné výši, nebo ji sníží, pokud uspěju s odvoláním já,“ uvedl Bartík.

Soud ve věci rozhodl 11. září, rozsudek ale nebyl pravomocný, obě strany si tehdy ponechaly lhůtu na rozmyšlenou. Soudce Radek Malenovský v rozsudku uvedl, že Bartík musí zaslat prezidentovi doporučený dopis ve znění, že se mu omlouvá za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace. Zaplatit by také měl 250 000 korun a náklady řízení.

Právní zástupce Zemana Marek Nespala ČTK v pátek řekl, že podal odvolání do výroku, který se týká výše satisfakce za nemateriální újmu. Prezident chtěl po Bartíkovi pět milionů korun, což se po odvolání Hradu nezměnilo. Dříve uvedl, že případná vysouzená částka by posloužila na dobročinné účely. Po podaných odvoláních bude věc řešit Krajský soud v Brně.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal, že má Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Zdůvodnil to tím, že lidé mají právo vědět, jak na tom Zeman je. Později informace z webu stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní odezvu. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované