Hlavní obsah

Biopotravinou roku je sušené hovězí z farmy Mitrovský dvůr

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

Českou biopotravinou roku je sušené hovězí maso z farmy Mitrovský dvůr. Tento výrobek vyhrál i kategorii biopotravin živočišného původu. Do soutěže bylo podle organizátorů letos přihlášeno 77 zájemců, loni soutěžilo 142 produktů.

Článek

Vítěze vybírala odborná porota. Výsledky dnes oznámili organizátoři soutěže na tiskové konferenci v Praze.

Farma Mitrovský dvůr se svým hovězím v soutěži bodovala i v minulých letech. Její zástupce Robert Zelený dnes uvedl, že právě sušené maso letos přihlásili spíše „namátkou“ a úspěch pro ně byl překvapením. Řekl, že produkt ladili dlouho a při přípravě mimo jiné odmítli použít rychlosůl.

V kategorii biopotravin rostlinného původu porotu nejvíce oslovila lahůdková chilli pasta z farmy Svobodný statek na soutoku. Nejlepší biopotravinou v sekci pro gastronomii, pochutiny a ostatní výrobky byla kolekce bylinných čajů Květomluva od Zuzany a Radka Fryzelkových. Zlatou příčku v oblasti steakových mas, podle organizátorů po „těžkém souboji“, vyhrál Jehněčí hřbet - hřebínek z Farmy Rudimov a v kategorii biovín, stejně jako loni, zvítězil Ryzlink rýnský od Marcinčáka. Tentokrát šlo o pozdní sběr 2017 z viniční trati Janův vrch.

Předseda PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců a jeden z porotců Zdeněk Perlinger ČTK řekl, že vybrat nebylo lehké, tím spíš, že výrobci většinou neposílají úplně „obyčejné věci“, ale speciality.

Perlinger dodal, že dalším krokem strategie biopotravin je dostat je do veřejného stravování. Inspirací jsou podle něj některé západní země, kde tyto potraviny tvoří v kantýnách až desítky procent. Biosektor je podle něj už ve stavu, kdy je třeba „povýšit ho o patro výš“ a svaz chce být mostem mezi výrobci a Ministerstvem zemědělství při přípravě legislativy. O záměru zástupci svazu hovořili už v minulém roce.

Ohledně dopadu koronaviru na výrobce biopotravin Perlinger uvedl, že většina oslovených producentů a prodejců byla na jaře na 85 - 90 procentech obratu. Podotkl, že to bylo jednak tím, že lidé mnohdy zůstali doma a začali si „uvědomovat, z čeho vaří“. Jako příklady zmínil výrobce, kterému zavření bistra vykompenzoval prodej v přidruženém řeznictví, či biofarmu s mlékárnou, která po uzavření trhů „nestačila zavážet“ specializované kamenné obchody. Podle něj to jsou důkazy toho, že ekologické zemědělství „stojí na pevných nohou“.

Spotřeba biopotravin v Česku předloni činila 4,43 miliardy korun, meziročně vzrostla o 33 procent. Šlo o největší nárůst za dekádu. Podle údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací lidé nejvíc nakupují biopotraviny v supermarketech a hypermarketech. Podle organizátorů soutěže roste také počet ekologických podniků, kterých je téměř 5800.

Reklama

Související témata:

Doporučované