Hlavní obsah

Boeing aktualizoval software, kvůli kterému spadla už dvě jeho letadla

Aktualizace softwaru u Boeingů 737 MAX má předejít chybné aktivaci stabilizačního systému.Video: Tereza Nováková, Reuters

 

Reklama

28. 3. 2019 9:02

Letecká společnost Boeing upravila software pro svá letadla 737 MAX, ve kterých za poslední půlrok zahynulo bezmála 350 lidí. Změny mají do budoucna zabránit chybné aktivaci stabilizačního systému.

Článek

Společnost Boeing ve středu oznámila, že upravila software pro svá letadla 737 MAX, změny mají zabránit chybné aktivaci stabilizačního systému. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) softwarové změny prozatím neprověřil a neschválil, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

V rámci aktualizace softwaru se do boeingů nainstaluje výstražný systém, který byl dříve pouze volitelným bezpečnostním prvkem za příplatek. Podle společnosti Boeing ale nebyla instalace prvku důležitá. „Je pro mě těžké uvěřit, že by společnost, jako je letecká linka, chtěla ušetřit pár tisíc dolarů na úkor bezpečnosti,“ řekl šéf správy FAA Daniel Elwell na středečním slyšení v americkém Senátu.

Jak dlouho bude schvalování aktualizace trvat, známo není. Asociace amerických pilotů v této věci uvedla, že je třeba certifikaci neuspěchat.

Na vylepšení softwaru stabilizačního systému MCAS svého nejrychleji prodávaného stroje začal americký výrobce letadel Boeing pracovat po loňské říjnové nehodě Boeingu 737 MAX společnosti Lion Air v Indonésii. Letoun tehdy spadl do Jávského moře a zahynulo při tom všech 189 lidí na palubě.

Podobné okolnosti tohoto neštěstí a pádu stejného typu letounu letecké společnosti Ethiopian Airlines 10. března po startu z Addis Abeby vyvolaly otázky kolem systému MCAS. Zatím však chybějí důkazy o tom, že možným problémem byl v obou případech stejný software.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované