Hlavní obsah

Boeing po nepovedeném nouzovém přistání narazil do obytných domů, zemřelo 15 lidí

Nehodu nákladního boeingu v Íránu nepřežilo 15 lidí. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

 

Reklama

14. 1. 2019 19:21

Při havárii nákladního Boeingu 707 v Íránu zemřelo v pondělí 15 lidí. Pilot letadla sjel při pokusu o nouzové přistání z přistávací dráhy na letišti poblíž Teheránu. Letoun následně skončil mezi obytnými domy a začal hořet.

Článek

Na letišti poblíž Teheránu v pondělí havarovalo nákladní letadlo s nákladem masa z Kyrgyzstánu. Íránská armáda oznámila, že o život přišlo 15 lidí; zachránil se pouze jeden člen posádky. Pilotovi se nepodařilo bezpečně přistát za špatného počasí. Armáda sdělila, že letadlo sjelo z přistávací dráhy a narazilo do zdi. Ze záběrů je patrné, že se ocitlo mezi obytnými domy a začalo hořet.

„Nákladní Boeing 707 s masem odstartoval z Biškeku v Kyrgyzstánu a musel naléhavě přistát na letišti Fath," západně od Teheránu, uvedla armáda v prohlášení.

Na palubě bylo podle vyjádření armády 16 lidí, z nichž 14 byli vojáci a dva civilisté. O život přišlo 15 z nich, zachránil se pouze navigátor, který byl zraněn a je v nemocnici.

Nehoda se stala u města Karadž, které je střediskem provincie Alborz a leží asi 20 kilometrů od Teheránu. Guvernér provincie řekl, že vyšetřovatelé už našli černou skříňku, která zaznamenává hlasy v pilotní kabině.

Na detailních snímcích zveřejněných íránskou televizí jsou kromě ohořelých částí letadla vidět i spálená těla zvířat.

Podle původních zpráv íránských zdrojů mělo letadlo přistát na letišti v Karadži, ale pilot, zřejmě omylem, zamířil na letištní plochu jižně od Karadže, která není vhodná pro velká letadla.

Letecká neštěstí v Íránu nejsou neobvyklá. Při jednom z nich se loni v pohoří Zagros na jihozápadě země zřítil stroj společnosti Iran Aseman Airlines letící na vnitrostátní lince. V jeho troskách zahynulo 66 lidí.

Írán přičítá problémy s letadly Spojeným státům, kvůli jejichž sankcím nemůže nakupovat náhradní díly a udržovat letecký park v dobrém stavu. Sankce, které zahrnují nákup leteckých náhradních dílů, Spojené státy zavedly v roce 1995. Později sankce začaly uplatňovat i jiné země kvůli sporu o íránský jaderný program. Roku 2015 se podařilo dojednat dohodu, která umožnila sankce zrušit, ale USA od ní loni odstoupily a své sankce obnovily.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené