Hlavní obsah

Bohumínský výrobce topení Viadrus propustí většinu lidí. Kvůli ekologii

Foto: Shutterstock.com

„Již delší období je zřejmé, že výrobky Viadrus nemohou plně obstát proti moderním ekologickým trendům,“ uvedlo vedení společnosti (ilustrační foto).

Reklama

6. 11. 2020 11:33

Bohumínský výrobce topenářské techniky Viadrus propustí okolo 250 zaměstnanců a uzavře slévárnu a provoz výroby kotlů a radiátorů. Podle vedení firma nedokáže obstát vůči ekologickým trendům ve vytápění.

Článek

Společnost Viadrus z Bohumína na Karvinsku, která je největším českým výrobcem topenářské techniky, uzavře slévárnu a související provozy výroby kotlů a radiátorů. Kvůli tomu v první polovině příštího roku propustí přibližně 250 zaměstnanců. V pátek to oznámili předseda představenstva Petr Teichmann a místopředseda představenstva Jan Zaškolný. Nosné výrobky firmy podle nich při současných trendech ve vytápění nemohou obstát.

Na konci loňského roku měl podnik přes 370 zaměstnanců, téměř 300 z nich pracovalo v dělnických profesích. Ve firmě zůstane zachován jen samostatný provoz slévárny oceli a neželezných kovů a také servisní podpora pro zákazníky, kteří si výrobky Viadrusu pořídili nebo pořídí.

„Již delší období je zřejmé, že výrobky obchodní společnosti Viadrus, zejména nosný segment litinových kotlů na tuhá paliva, stejně jako samotný způsob výroby nemohou ze své povahy plně obstát proti moderním ekologickým trendům v oblasti vytápění,“ uvedli Teichmann a Zaškolný.

Vzhledem k rostoucím závazkům Evropské unie a jejích členských států se podle nich trh topenářské techniky bude ještě více ubírat směrem k alternativním ekologickým technologiím a materiálům.

Zejména z těchto důvodů vedení firmy přijalo usnesení o záměru ukončit výrobu kotlů a radiátorů. Konečné rozhodnutí přijme poté, co záměr projedná s odbory.

„V návaznosti na něj obchodní společnost Viadrus v první polovině roku 2021 opustí přibližně 250 zaměstnanců. Obchodní společnost Viadrus přitom samozřejmě dostojí veškerým svým závazkům vůči zaměstnancům a obchodním partnerům,“ uvedli Teichmann a Zaškolný.

V uvolněných prostorách podle nich firma zváží případné nové investice. Měly by se týkat moderních a k životnímu prostředí šetrnějších aktivit.

Viadrus je tradičním ryze českým výrobcem produktů z šedé litiny, zejména kotlů a radiátorů. Patří i mezi významné hráče na evropském topenářském trhu. Ročně vyrábí zhruba 25 000 kotlů a asi 300 000 radiátorů.

V roce 2019 dosáhla firma tržeb 925 milionů korun (o 53,5 milionu nižších než v roce 2018). Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) jí meziročně stoupl o 19 milionů na 88 milionů korun a firma se z předloňské ztráty 10,5 milionu dostala loni do čistého zisku 4,8 milionu korun. Vlastníkem firmy je Bonatrans Group Holding.

Moravskoslezský kraj je regionem s nejvyšší nezaměstnaností v Česku. Podíl nezaměstnaných tam na konci října činil 5,3 procenta, bez práce bylo přes 43 300 lidí. Úřad práce v kraji evidoval více než 13 600 volných pracovních míst.

Propouštění se v kraji chystá rovněž v jedné z největších místních firem, černouhelné společnosti OKD, která na konci února ukončí těžbu v dolech Darkov a ČSA. Z podniku odejde zhruba 2 000 lidí.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Související témata:

Doporučované