Hlavní obsah

Brněnský dopravní podnik koupí trolejbusy za půl miliardy korun

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

1. 2. 23:42

Dopravní podnik města Brna nakoupí od společnosti Škoda Electric až 40 kloubových nízkopodlažních trolejbusů Škoda 27Tr. Smlouva je uzavřená, náklady činí 478 milionů korun.

Článek

Prvních dvacet trolejbusů do Brna dorazí do konce ledna 2022, oznámila dnes ČTK mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Brno má 150 trolejbusů, nejvíc v zemi. „Jsem ráda, že v tomto trendu pokračujeme, jelikož se jedná o ekologické dopravní prostředky, které nezatěžují ovzduší ve městě,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Doplnila, že téměř 70 procent vozového parku brněnského dopravního podniku jezdí na elektřinu, 160 autobusů pohání zemní plyn.

Dopravní podnik o nákup nových trolejbusů usiloval téměř dva roky. „Podařilo se nám vysoutěžit dodání až 40 kloubových trolejbusů za 478 milionů korun, což je velmi slušná cena. Vzhledem k finančním ztrátám, kterým čelíme, je to pro nás nejen potřebná, ale i dobrá investice,“ uvedl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Náklady na pořízení jednoho trolejbusu Škoda 27Tr činí 11,95 milionu korun. Rámcovou smlouvou se podnik zavazuje nakoupit 20 trolejbusů do konce ledna 2022, s možností dokoupit do roku 2024 za stejnou cenu dalších 20 vozů.

Trolejbusy Škoda 27Tr jsou čtyřdveřové nízkopodlažní vozy. V klimatizovaném interiéru budou částečně čalouněná sedadla, USB nabíječky a informační systém s LCD monitory.

Nové trolejbusy bude podnik využívat především pro přepravu cestujících na nejvytíženějších linkách 25, 26 a 37. „V brněnské MHD nahradí typy 15Tr, 22Tr a 25Tr, které jsou na hranici životnosti. Některé z nich jsou v provozu bezmála 30 let,“ dodal Havránek.

Karoserii dodává výrobci firma Solaris. Vzhledově tak budou nové trolejbusy podobné kloubovým autobusům Solaris, které dopravní podnik pořídil loni v létě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované