Hlavní obsah

Bývalého agenta Skripala, kterého v březnu zasáhl nervový jed Novičok, propustili z nemocnice

Video: AP

 

Reklama

18. 5. 2018 12:51

V březnu byli Skripal a jeho dcera Julija po útoku převezeni do nemocnice na jihu Anglie. Skripalovou odtud propustili na začátku dubna.

Článek

Bývalý ruský agent Sergej Skripal, který byl před více než dvěma měsíci otráven, byl propuštěn z nemocnice v Salisbury na jihu Anglie. S odvoláním na zdravotnickou službu NHS o tom informují zahraniční agentury. Skripal se ocitl na jednotce intenzivní péče spolu se svou dcerou Julijí, když byli vystaveni nervově paralytické látce Novičok.

Julija Skripalová opustila zdravotnické zařízení už 9. dubna a následně byla převezena na bezpečné místo, uvedla BBC. Nemocnice uvedla, že ačkoli se 66letý Skripal a jeho dcera uzdravili, „jejich právo na důvěrnost informací o pacientech přetrvává a zabraňuje nám v detailním informování o léčbě těchto osob“.

Prohlášení nicméně prozrazuje, že léčba osob otrávených nervovými jedy vyžaduje udržovat je při životě, „dokud jejich těla nejsou schopna vyprodukovat více enzymů namísto těch otrávených“.

Skripalovi byli nalezeni na lavičce v městečku Salisbury 4. března. Několik týdnů byli oba v kritickém stavu a lékaři se v určité fázi obávali, že i kdyby přežili, budou trpět poškozením mozku. Léčbu bývalého špiona a jeho dcery označila ředitelka ošetřovatelské péče Lorna Wilkinsonová za „obrovskou a bezprecedentní výzvu“.

Pachatelé útoku jsou i deset týdnů po něm neznámí a poradce britské premiérky Theresy Mayové pro národní bezpečnost Mark Sedwill na počátku května uvedl, že vyšetřování neurčilo žádné podezřelé. Britská vláda z přípravy incidentu viní Rusko a Mayová jej označila za „nestoudný“ a „zavrženíhodný“. Moskva jakýkoli podíl na události odmítá a Londýn si podle ní svůj výklad vymyslel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované