Hlavní obsah

Bývalý Šlachtův elitní detektiv informace z kauzy Vidkun nevynášel, řekl soud a osvobodil ho

Vokál je obžalovaný z vyzrazení informací o připravovaném policejním zásahu. (Video: Hanuš Hanslík)

 

Reklama

16. 1. 2019 10:28

Luděk Vokál byl obžalovaný z toho, že měl brněnskému podnikateli vynášet citlivé informace z živého případu.

Článek

Obvodní soud pro Prahu 5 osvobodil bývalého významného policejního důstojníka Luďka Vokála. Ten je obžalovaný z vyzrazení tajných informací o chystaném zásahu osobám, kterých se týkal. Podle soudu se Vokál nedopustil trestného činu.

Soud tak nedal za pravdu státnímu zástupci, který předtím ve své závěrečné řeči prohlásil, že trvá na vině obžalovaného. Podle soudu bývalý významný důstojník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Vokál sice prokazatelně komunikoval s Arifovičem, ale podle soudu nebylo prokázáno, že by vyzradil něco důvěrného.

S tímto zdůvodněním státní zástupce nesouhlasí, na místě se proto odvolal. Trvá na tom, že Vokál vyzradil tajné policejní informace.

Obhájce Vokála naopak prohlásil, že nebylo prokázáno vůbec nic a požadoval osvobození svého klienta.

Ve věci v průběhu loňského roku před soudem svědčili nejvýznamnější důstojníci bývalého Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Vokál je obžalovaný z vyzrazení informací o připravovaném zásahu lidem, kterých se týkal.

Významnou postavou celého příběhu je brněnský podnikatel Albin Arifovič. Právě jemu měl Vokál prozradit informace o akci známé pod názvem Vidkun. Ta se týkala hlavně politiků a policistů z Olomouckého kraje, včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langera a tehdejšího hejtmana Jiřího Rozbořila. Arifovič mohl lidi, na které byl zásah namířen, varovat.

Soud Arifoviče a jeho manželku vyslechl loni v listopadu. Oba trvali na tom, že budou vypovídat jen s vyloučením veřejnosti. Protože je sám Arifovič policií také vyšetřován, soud tomu vyhověl. Soudkyně měla obavy, aby veřejný výslech Arifoviče nenarušil probíhající vyšetřování. Není tak jasné, co Arifovič soudu řekl.

K výslechu musel i bývalý šéf protimafiánskeho útvaru, dnes náměstek ředitele celní správy Robert Šlachta. Ten Arifoviče také osobně znal. Soudu řekl, že se s ním ale už deset let neviděl a stýkal se s ním pouze v rámci své práce jako tehdejší řadový detektiv. Když se Šlachty soudkyně ptala na podrobnosti plánování akce Vidkun, po letech si toho už moc nepamatoval. Řekl ale, že ho údajné vyzrazení informací překvapilo.

Sám Vokál před soudem řekl, že ho mrzí, že ho tato kauza připravila o práci u policie. Policistou byl dvacet sedm let. „Nikdy jsem nebyl ani kázeňsky trestán,“ řekl Vokál soudu.

Odmítl, že by kdykoliv vyzradil jakékoliv důvěrné informace. Poukázal naopak na to, že někdo vyzradil opakovaně informace novinářům. A to se podle něho týkalo i akce Vidkun. Kdo sdělil utajované informace médiím, to ale podle Vokála nikdo nevyšetřoval. Sám sebe označil za oběť sporů o budoucnost speciálních policejních útvarů.

Rozhodnutí soudu není pravomocné. Státní zástupce se proti němu může odvolat.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované