Hlavní obsah

Centrum Ostravy s Dolními Vítkovice propojí nová lávka architekta Pleskota

Josef Pleskot.

Reklama

15. 4. 22:13

Centrum Ostravy s turisticky atraktivní lokalitou Dolní oblast Vítkovice (DOV) propojí nová lávka. Jejím autorem je architekt Josef Pleskot. Vybudování přijde zhruba na 60 milionů korun bez DPH.

Článek

„Lávka, která by měla být hotova příští rok, bude určena cyklistům i pěším,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Mostní lávka spojující pravý břeh řeky Ostravice s národní kulturní památkou umožní rychlé a bezpečné spojení těchto dvou lokalit. „Nové napojení centra města s Dolními Vítkovicemi považujeme za velmi zásadní pro rozvoj Ostravy jako celku. Lávka a stezka pro pěší i cyklisty umožní pohodlné napojení na cyklotrasu na pravém břehu Ostravice, vedoucí takřka z Beskyd až po Landek. Díky novému propojení odstraníme jednu z bariér území a cyklisté mířící z nebo do Dolních Vítkovic se vyhnou problematické jízdě - například po Českobratrské ulici nebo po ulici 28. října. K překonání řeky jim bude nově sloužit jednoduchý, a přitom působivý most,“ uvedla Šebestová. Připomněla, že první myšlenka na přemostění vznikla už v roce 2016.

Lávka bude dlouhá 550 metrů a široká čtyři metry. Bude mít asfaltový povrch, který bude vhodný i pro in-line bruslení. Povede od řeky Ostravice přes železniční vlečku kolem čistírny odpadních vod a ústit bude vedle vchodu do Velkého světa techniky ve Vítkovické ulici. „Aktuálně jsme ve fázi zpracovávání dokumentace pro stavební povolení. To bychom měli získat do konce tohoto roku. Zahájit stavbu bychom chtěli příští rok na jaře a dokončit ji do konce roku 2022,“ uvedla Šebestová.

Architekt Pleskot se podílí na proměně Dolních Vítkovic už od roku 2009. Navrhoval nejen hlavní stavby, jako multifunkční halu Gong, nový Svět techniky nebo interaktivní technické muzeum z bývalé energocentrály známé jako U6, ale také například současnou podobu památkově chráněného objektu Heligonka. Je též autorem návrhu muzea ministerstva zemědělství umístěného v areálu. „Spojování architekturou je moje životní téma. Prospěšné propojování odlehlých míst pomocí lávek a mostů pokládám za vrchol prozřetelného urbanistického myšlení. Když se spojení opravdu povede a je silné, těží z něho obě místa. Jsem přesvědčený, že spojení Ostravy a Vítkovic právě v tomto místě přinese Ostravě jako celku hodně užitku a přidané hodnoty a vnímavým uživatelům navíc radost z netradičních výhledů. Sofistikovaná, lehká, zavěšená ocelová konstrukce dá pocit vzdušnosti a rozhodně souzní s ostravským duchem,“ uvedl Pleskot.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované