Hlavní obsah

Čepro nemusí platit 2,6 miliardy ve sporu o pohonné hmoty

Čepro nemusí platit 2,6 miliardy ve sporu o pohonné hmoty. (Video: Jan Marek)

Státní distributor paliv Čepro nemusí platit 2,6 miliardy korun ve sporu o údajně uskladněné pohonné hmoty. Pražský městský soud ve středu nepravomocně rozhodl, že pohledávka původně uplatňovaná firmou Venturon Investment – a nyní její nástupkyní Lancelin – je fiktivní. Čepro o tom dnes informovalo v tiskové zprávě, zamítnutí žaloby potvrdila ČTK mluvčí soudu Markéta Puci.

Článek

„Rozsudek Městského soudu v Praze znovu potvrzuje, že tato vykonstruovaná pohledávka je produktem trestné činnosti Ing. Radovana Krejčíře a JUDr. Martina Pechana,“ napsalo Čepro.

Podvod na státní podnik pravděpodobně čeká odvolání

Lancelin se žalobou v obchodním sporu domáhala, aby jí Čepro vydalo 264 tisíc tun nafty a benzínu, případně pokud to není možné, aby jí za ně zaplatilo celkem 2,6 miliardy korun plus úroky z prodlení.

Soud však dospěl i vzhledem k předcházejícím verdiktům souvisejícím s Čeprem k závěru, že pohledávka byla součástí podvodu na státní podnik.

„Kdybych rozhodla jinak, musela bych si trošku připadat jako blázen,“ citoval server iRozhlas.cz soudkyni Moniku Vackovou. Právní zástupce Lancelinu řekl Radiožurnálu, že pravděpodobně podá odvolání. V tom případě by se věcí zabýval Vrchní soud v Praze.

Na počátku sporu stála firma Bena, která dovážela pohonné hmoty ze Slovenska a od roku 1996 využívala skladovací systém Čepra. V roce 2002 uzavřela Bena obchod s firmou Venturon, na kterou podle Čepra papírově převedla i palivo, kterým nedisponovala.

„Dopravila ho sice ze Slovenska, ale stihla ho prodat dál svým zákazníkům. Fiktivní obchod měl Beně pomoci, aby nemusela doplácet daně,“ uvedlo Čepro již dříve.

Venturon pak začal po Čepru vymáhat vydání paliv a v roce 2003 se kvůli tomu poprvé obrátil na soud. V souvislosti s tím pak Čepro čelilo exekuci. Jak se později ukázalo u trestních soudů, o soudním sporu Čepro nevědělo, protože skupina kolem podnikatele Krejčíře a bývalého obchodního ředitele Čepra Pechana zařídila zatajení obsílek.

Pohledávka Venturonu pak několikrát změnila majitele a od roku 2016 ji vymáhá Lancelin.

Krejčířovi vyměřily soudy za pokus o tunelování Čepra a další trestné činy souhrnný trest 15 let vězení, momentálně si však odpykává dlouholeté tresty odnětí svobody v Jihoafrické republice. Pechana soudy poslaly za mříže na pět let, aktuálně je v ruzyňské věznici.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.