Hlavní obsah

Češi vymírají, zachrání nás migrace. Statistici představili model pro 21. století

Český statistický úřad sestavil projekci demografického vývoje obyvatelstva České republiky do roku 2100. (Video: Jaroslav Gavenda, Seznam Zprávy)

 

Reklama

28. 11. 2018 15:15

Český statistický úřad sestavil projekci demografického vývoje obyvatelstva České republiky do roku 2100. Přibude důchodců a rodit se bude méně dětí, počet obyvatel by měl ale zůstat přibližně stejný.

Článek

Česko bude v tomto století dál stárnout. Výsledky nové projekce do roku 2100, kterou představil Český statistický úřad, hovoří jasně.

Od 60. let 21. století by měl být podle projekce Českého statistického úřadu být každý třetí člověk v zemi senior. Lidí v aktivním věku naopak do roku 2100 milion ubude, počet může klesnout na 5,9 milionu.

Země bude vymírat, obyvatel by ale výrazně ubýt nemělo díky příchodu cizinců.

Život obyvatel České republiky se bude dále prodlužovat. Na konci století by muži měli mít naději žít téměř do 88 let, tedy zhruba o 11 let déle než dnes. Ženy by se mohly dožívat 91 let, což je o téměř deset let víc.

Statistici vycházeli z údajů z počátku letošního roku, podle trendů z posledních let propočítali tři varianty možného vývoje – nízkou, střední a vysokou. Představili prostřední výsledky.

„Nízkou a vysokou variantu je třeba chápat jako pomyslné mantinely s ohledem na porodnost, migraci a další jevy,“ uvedl místopředseda ČSÚ Jaroslav Sixta.

Demografové také upozornili, že v projekci nedokážou předvídat události, které by mohly počty výrazně ovlivnit, a to třeba epidemie, ekonomické krize, války, objev léků či změny zákonů.

Česko mělo na začátku letoška 10,61 milionu obyvatel. Do deseti let by se počet mohl podle střední varianty zhruba o 170 000 zvýšit na 10,78 milionu. Poté by mělo lidí v zemi postupně ubývat. V 80. letech tohoto století by jich mělo v ČR žít asi 10,41 milionu, do konce století by se měl počet dostat podle statistiků na 10,53 milionu.

Největší úbytek obyvatelstva očekávají demografové v polovině 60. let s odchodem takzvaných Husákových dětí, tedy početných ročníků ze 70. let minulého století. Zemřelých by mohlo být ročně až o 45 000 víc než narozených.

O to, že počet obyvatel i přes úbytky výrazně neklesne, by se měla postarat migrace. Střední varianta počítá s tím, že se do Česka ročně přistěhuje 26 000 cizinců.

Život v ČR se má dál prodlužovat. Muži se nyní mají naději dožít 76 let. Do poloviny století by se mužská střední délka života mohla protáhnout na 82,1 roku a do konce století na 87,7 roku. Ženy se teď dožívají 81,8 roku. V polovině století by to mohlo být o 4,9 roku víc a do konce století ještě o dalšího 4,5 roku víc.

Podle statistiků je jisté, že podíl seniorů dál poroste. Zatímco nyní tvoří necelou pětinu obyvatel, na počátku 40. let by to měla být zhruba čtvrtina a od 60. let pak kolem 29 procent.

Podíl dětí se naopak bude dál snižovat. Z nynějších skoro 16 procent klesne postupně na 14 procent na konci století. Poměr lidí v aktivním věku a těch, kteří jsou na jejich práci závislí, by se měl tak téměř vyrovnat. Zatímco nyní je aktivních 65 procent, za osm desetiletí by měli tvořit 56 procent obyvatel. Mělo by jich být zhruba o milion méně než dnes, a to asi 5,92 milionu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované