Hlavní obsah

Česká ekonomika zpomalila, přesto roste trojnásobně rychleji než německá

15. 5. 2019

Vývoj růstu českého HDP. (Video: Aleš Černý, Seznam.cz)

Česká ekonomika mírně zpomalila svůj růst z konce loňského roku. V prvním letošním čtvrtletí rostla meziročně o 2,5 procenta. V kontextu Evropské unie je to ale stále slušné tempo růstu.

Článek

Mezičtvrtletně se český hrubý domácí produkt zvýšil o půl procenta.

Vyplývá to z předběžného odhadu publikovaného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). „Hlavními faktory růstu české ekonomiky byly v prvním čtvrtletí zahraniční poptávka a spotřeba domácností. K tvorbě hrubé přidané hodnoty nejvíce přispěl zpracovatelský průmysl, dařilo se i většině odvětví služeb a také stavebnictví,” uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zatímco celkový růst HDP nijak překvapivý není, nastíněná struktura vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí ano. „Velmi překvapivé je především konstatování ČSÚ, že dominantním faktorem růstu tuzemského hospodářství byl zpracovatelský průmysl. Pohled na slabý vývoj průmyslové produkce v 1. čtvrtletí totiž něco takového rozhodně nenaznačoval,“ okomentoval údaje publikované statistiky analytik společnosti Akcenta Martin Novák.

Instituce, které predikují budoucí pohyby hrubého domácího produktu, předpovídají pro českou ekonomiku za celý letošní rok růst v rozmezí 2,4 až 2,9 procenta (nejoptimističtější je Mezinárodní měnový fond). Pro příští rok se počítá s růstem mezi 2,3 a 2,8 procenty, přičemž nejvyšší tempo růstu tentokrát předpovídá Česká národní banka.

I přes mírně klesající tempo je růst české ekonomiky stále výrazně lepší než u obchodně nejdůležitějšího soudseda, tedy Německa. To se sice vymanilo ze stagnace, ale stále dosahuje nízkých hodnot. Německý hrubý domácí produkt vzrostl meziročně po očištění o 0,7 procenta, mezikvartálně o 0,4 procenta.

Po dvou čtvrtletích bez expanze je první kvartál „prvním paprskem naděje“, uvedl ministr hospodářství Peter Altmaier v rozhovoru s agenturou Reuters. Dodal však, že by to neměl být důvod k „odvolání poplachu“. „Mezinárodní obchodní spory stále nejsou vyřešeny. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom našli přijatelná řešení, která umožní volný obchod,“ řekl Altmaier.

Podle prvních odhadů je i celkový evropský ekonomický růst výrazně pomalejší než ten český. Podle Eurostatu v meziročním srovnání růst HDP v 19 zemích platících eurem činil 1,2 procenta a v celé Unii 1,5 procenta.

Další český soused – Slovensko – je ale příkladem ekonomiky, které se daří lépe než české. Meziročně se slovenský hrubý domácí produkt zvýšil o 3,7 %, mezičtvrtletně potom o 0,9 %.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.