Hlavní obsah

Německo hlásí nové snížení odhadu HDP, vzroste jen o půl procenta

Vláda na konci ledna snížila svůj odhad z původních 1,8 procenta. (Video: Karolína Štuková)

 

Reklama

17. 4. 2019 14:00

Německá vláda už podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad růstu domácí ekonomiky na letošní rok. Podle nové prognózy se má hrubý domácí produkt v letošním roce zvýšit jen o 0,5 procenta místo doposud očekávaného jednoho procenta.

Článek

Vláda na konci ledna snížila svůj odhad z původních 1,8 procenta. K dalšímu zhoršení prognózy přiměl vládu hlavně pokles ve zpracovatelském sektoru. V příštím roce však vláda již čeká oživení a HDP má stoupnout o 1,5 procenta.

Ministr hospodářství Peter Altmaier uvedl, že na německou ekonomiku mají nepříznivý vliv obchodní spory a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Obtížná situace v zahraničním obchodu způsobená hlavně politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa znamená, že hlavním pohonem ekonomického růstu Německa v letošním i příštím roce zřejmě bude silná domácí poptávka, které pomáhá rekordně vysoká zaměstnanost, růst platů vyšší než inflace a nízké úroky z úvěrů. Silná domácí poptávka také zřejmě zvýší dovoz, jehož tempo růstu by letos i příští rok mělo být vyšší než tempo růstu vývozu. To také zřejmě sníží vysoký obchodní přebytek.

Volkswagen sílí, téměř každé čtvrté auto prodané v Evropě je od něj

Jak se vaří pivo ve státním pivovaru? Prověřili jsme to v Českých Budějovicích

Německá vláda rovněž zavedla fiskální opatření, která by měla letos podpořit ekonomický růst. Patří mezi ně vyšší přídavky na děti či vyšší důchody pro matky, uvedl Altmaier. Vyzval také koaliční Sociálnědemokratickou stranu, aby podpořila snížení daní pro firmy a zdržela se prosazování jakýchkoliv zákonů, které by mohly zatížit soukromý sektor. Vláda by se podle něj měla nyní zaměřit na podporu firem prostřednictvím snížení byrokracie a různých poplatků a daní.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků. Loni HDP Německa stoupl o 1,4 procenta, což byl nejpomalejší růst za pět let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované