Hlavní obsah

České betonové království Best je na prodej

Foto: Best a.s.

Tomáš Březina je výraznou osobností českého byznysu. Firmu vybudoval od nuly, teď ji prodává.

Reklama

4. 1. 15:18

Český král betonové dlažby Tomáš Březina prodává své impérium. Podle informací Seznam Zpráv běží už celý proces několik měsíců a poradenská firma KPMG vybírá kupce, který za Best zaplatí miliardy.

Článek

Best začal Tomáš Březina budovat hned po pádu komunismu. V Rybnici nedaleko Plzně tehdy vznikla na zelené louce vůbec první nová továrna v porevolučním Československu. Dnes má Best těchto fabrik 35, k tomu osm výrobních areálů a tři štěrkopískové lomy. Je největším českým výrobcem betonových prvků, má 500 zaměstnanců a tržby miliardu a čtvrt.

Cena za firmu by se podle znalců trhu mohla pohybovat mezi třemi až čtyřmi miliardami korun.

Sám Tomáš Březina prodej nijak komentovat nechce. „Kdyby mi bylo o patnáct let méně, nikdo mě nedonutí firmu prodat,“ řekl pouze. Právě věk a fakt, že Březina má sice tři děti, ale žádné z nich ve firmě nepokračuje, jsou tak jediným důvodem prodeje úspěšné firmy. Zájem o ni bude nejspíš velký.

„Jedním ze seriózních zahraničních zájemců určitě bude irská skupina CRH, která má dlouhodobě zájem razantněji vstoupit na český trh a významného výrobce zde zatím nevlastní. Reálný zájem zřejmě budou mít i domácí konkurenti,“ říká odborník na fúze a akvizice Radek Schmied ze společnosti Redbaenk.

Když o prodeji firmy Březina uvažoval poprvé v roce 2008, mělo o jeho podnik zájem několik tuzemských i zahraničních firem a cena se šplhala přes tři miliardy korun.

„Standardní nabídky u tohoto byznysu se pohybují na úrovni šestinásobku EBITDA. To zřejmě majitele neosloví, především s ohledem na reálnou hodnotu majetku ve firmě. Pro to, aby reálně obchod proběhl, bude muset přijít kupec, který násobek EBITDA přeplatí, nebo si dá práci a vymyslí chytré řešení. Já osobně jsem přesvědčený, že u majitele může mít největší úspěch strukturovaná nabídka velké a finančně silné domácí finanční skupiny, která majitele přesvědčí, že firma zůstane dlouhodobě v českých rukou a že ji bude dále rozvíjet a expandovat. Nedivil bych se, kdyby úspěšný kupec panu Březinovi nabídl strukturovanou nabídku spojenou s významnou pozicí ve vedení firmy zároveň s minoritním podílem, případně s vyčleněním některých vybraných aktiv,“ dodává Schmied.

Co bude Tomáš Březina dělat a zda chce ve firmě i po jejím prodeji zůstat, zatím jasné není. „Podle mojí skvělé manželky se budu věnovat jí a podle mě budu přemýšlet,“ říká.

Tomáš Březina je jednou z nejvýraznějších postav českého byznysu. V roce 2007 se stal EY nejlepším podnikatelem roku, je mu 63 let.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené