Článek
Představte si 300 tisíc papírových krabic – jedna jako druhá – vyrovnaných do výšky čtyřpatrového paneláku a v nich třicet milionů kusů oblečení. Celková plocha 20 tisíc metrů čtverečních. Právě tak vypadá ostravské distribuční centrum firmy Adler, jednoho z největších evropských prodejců textilu. Trička, čepice nebo mikiny odtud míří do dvacítky evropských zemí.
Sortiment ve skladu se ale teď kvůli koronaviru rozšiřuje. Trička doplnily navinuté filtry do roušek a ochranné pomůcky. „Ve spolupráci s firmou Obrokov jsme dodali logistické služby a vytvořili náviny filtračního materiálu českého původu. Má 81% účinnost a je velmi levný. Na český trh jsme dodali 14 milionů kusů těchto filtrů. V poslední době už tento materiál dodáváme do celé Evropy, protože Adler má logistickou síť po celém kontinentu,“ vysvětluje spolumajitel firmy Martin Hausenblas.
Stoletá Triola jde do nanoprůmyslu. Obrat urychlil koronavirus
Českých výrobků, určených na pomoc v boji s nákazou bude z tohoto skladu mířit do Evropy mnohem víc. „Naší strategií je spojit české výrobce, vzít produkty, které tady máme, a dát jim logistickou podporu,“ upřesňuje Hausenblas. Celý projekt je teprve v začátcích, ale už teď má firma nakontrahované tři výrobce, se kterými je dohodnutá. Ve finále počítá s desítkami českých firem – převážně výrobců nanomateriálů pro ochranné pomůcky.
Propojí se firmy, které mají sice skvělé výrobky, ale neumí kolem nich udělat marketing a nezvládnou evropskou logistiku, s firmou, která má pokrytou celou Evropu. „Zkonsolidujeme dodavatele pod jednu střechu a dodáme efektivní marketing,“ dodává Hausenblas.
Není to ale jediná iniciativa, která se snaží českým výrobcům pomoci uspět i za hranicemi a propojit je s distributory. „Kontaktují nás exportéři, jako třeba hotelové řetězce. Snažíme se je propojovat s firmami, které tu vyrábí. Zároveň českým výrobcům pomáháme s certifikacemi ochranných pomůcek. Chceme, aby se firmy, které rozjely výrobu, udržely životaschopné do podzimu a v případě potřeby byla Česká republika soběstačná,“ říká David Svoboda, zakladatel výzvy Roušky s TULkou.
Česká republika patří v nanotechnologiích mezi absolutní světovou špičku. Kvůli koronaviru tady došlo k obrovskému navýšení výroby ochranných pomůcek a u nanotechnologických firem k mnohonásobnému posílení výroby membrány, respirátorů a roušek. Stát s nimi ale příliš nepracuje.
Jen namátkou: liberecké firmy Elmarco a Drylock vyrábějí filtry z nanovláken, které zastaví přes 90 procent virů. NanoSpace rozjela výrobu roušek a technologická společnost Grade Medical zase vyvinula novou nanovlákennou textilii s antimikrobiální úpravou pro výrobu vícevrstvých filtrů.