Hlavní obsah

Česko nemá důkazy a zahnalo se do kouta, tvrdí k Vrběticím Rusové

Foto: Profimedia.cz

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová.

Reklama

25. 4. 18:51

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Česko nemělo důvod pro obvinění Ruska z explozí ve Vrběticích. Další silná prohlášení pak v neděli směrem k Praze vyšla z úst i dalších vysoce postavených Rusů.

Článek

„Vedení země (ČR) za posledních sedm let, kdy probíhalo vyšetřování, nemělo žádné předpoklady a žádné důkazy pro to, aby učinilo takové prohlášení,“ uvedla v neděli mluvčí ruské diplomacie ve státní televizi Rossija 1. Marija Zacharovová zároveň prohlásila, že Praha musí vysvětlit, jaké zbraně se ve vrbětickém muničním skladu nacházely.

„Jak zjistila německá média (…) byly tam také protipěchotní miny,“ dodala mluvčí ministerstva zahraničí. Podotkla, že na základě Úmluvy o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení nesmějí signatáři dohody uchovávat tyto zbraně na svém území. Podle verdiktu krajského soudu ve Zlíně z roku 2016 však firmy ve Vrběticích neskladovaly miny jako takové, nýbrž pouze těla min, a materiál tak nelze považovat za zakázaný.

Agentura TASS v jednom ze dvou textů, ve kterých se vyjádřením Zacharovové věnuje, připomněla i nedělní televizní projev českého prezidenta Miloše Zemana. Z článku však není jasné, zda Zacharovová reagovala na prohlášení hlavy českého státu, či nikoli. Agentura TASS zdůraznila mimo jiné Zemanova slova o tom, že ve zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) nejsou důkazy o přítomnosti ruských agentů ve vrbětickém areálu a že se tato verze událostí objevila až v posledním týdnu.

Na Zemanův projev pak reagoval například ruský senátor Alexej Puškov, který podotkl, že český prezident neuvedl žádný důkaz o zapojení ruských tajných služeb do explozí ve Vrběticích, protože takové důkazy neexistují. „Není to překvapivé, neukázali důkazy, protože jednoduše neexistují,“ napsal politik na sociální síti Telegram s tím, že se jedná o „propagandistický útok“ na Rusko pod taktovkou Západu. Zemanův projev podle Puškova vážně zpochybnil „ruskou variantu“ vrbětických výbuchů.

Dalším, kdo se k proslovu vyjádřil, byl předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Podle toho si Česká republika začala uvědomovat, že se kvůli obviňování Ruska zahnala do kouta a zničila vztahy budované diplomaty. Dodal, že ČR se tak potrestala hned dvakrát – připravila své občany o možnost získat účinnou ruskou vakcínu proti covidu-19 a zničila své velvyslanectví v Moskvě.

Zeman podle Volodina hovořil o situaci objektivně. „Měli bychom mu vzdát čest, protože v obtížné situaci, kdy se všichni podrobují Spojeným státům, hovořil zcela objektivně. Nevyloučil, že výbuch ve Vrběticích mohl být také výsledkem neprofesionální manipulace s výbušninami,“ řekl Volodin.

Ruská média z prezidentova projevu obecně vyzdvihují především slova o tom, že ve zprávě BIS neexistují důkazy, že ruští tajní agenti byli v muničním skladu, kde se v roce 2014 exploze odehrály. Zeman ovšem zároveň poznamenal, že nelze říci, že podezření ze zapojení dvou zahraničních agentů není vážné a je nutné toto podezření vyšetřit. Podle prezidenta existují dvě verze událostí: jedna z nich předpokládá neodborné zacházení s municí a druhá se týká činnosti agentů zahraničních tajných služeb.

Kvůli výbuchům minulý víkend vypukla mezi Prahou a Moskvou diplomatická roztržka. Stalo se tak po zveřejnění informace, že podle české tajné služby důvodné podezření padá na ruskou vojenskou rozvědku GRU. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 lidí z ruské ambasády v Praze, Moskva pak 20 pracovníků českého velvyslanectví v Moskvě.

Rusko navíc označilo český postup za nepřátelský akt a jeho zdůvodnění za absurdní, nepřátelské a provokační. Ve čtvrtek pak české Ministerstvo zahraničí informovalo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka do konce května a Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.

Podle šéfa zahraničního výboru Státní dumy Leonida Sluckije kroky Česka vedly ke zhoršení česko-ruských vztahů a obnova dialogu může trvat roky. „Pokud si Praha zachovala alespoň zbytek samostatného rozhodování, měla by se aspoň omluvit,“ řekl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované