Hlavní obsah

Česko se mění v oblast sucha. Chybí už 156 dnů srážek

Sucho v posledních pěti letech. (Video: Intersucho.cz)

5. 6. 2018 9:12

Česko zažívá od roku 2014 srážkový deficit, nejhůře je na východě Čech, nejlépe na Ústecku.

Článek

Českou republiku trápí sucho, což je vidět nejen pouhým okem na stavu polí a lesů, ale také při pohledu do dlouhodobých statistik Českého hydrometeorologického ústavu.

Podle nich chybí v Česku v této chvíli už 156 deštivých dnů.

Foto: Seznam.cz, Seznam.cz

Kolik chybí v Česku deštivých dní.

Srážkový deficit Česko zažívá nepřetržitě od roku 2014. Za tu dobu na českém území napršelo 2623 milimetrů srážek, což je o 293 milimetrů méně, než by podle dlouhodobého průměru mělo být.

Česko zažilo obdobná sucha před 150 lety, zaznělo na sjezdu českých a slovenských hydrologů. (Video: Prokop Vodrážka, Seznam.cz)

Nejhorší je situace na východě Čech

Vůbec nejhorší je situace podle tohoto srovnání v Královéhradeckém kraji, kde oproti dlouhodobému průměru chybí 550 milimetrů srážek, což znamená, že tam od roku 2014 chybí v přepočtu takřka 264 deštivých dnů. Podobný nedostatek srážek je cítit také na Pardubicku a Liberecku.

Foto: Seznam.cz, Seznam.cz

Deficit srážek od roku 2014

Nejmenší srážkový deficit je naopak v Ústeckém kraji. Tam chybí „jen” 56 milimetrů, tedy zhruba 32 deštivých dnů.

Porovnání sleduje měsíční úhrny srážek ve srovnání s dlouhodobým normálem z let 1981–2010 na území ČR a také jednotlivých krajů. Čísla zveřejňuje ČHMÚ na svých stránkách.

Podle hydrologa ČHMÚ Jana Daňhelky je tento déletrvající srážkový deficit jedním z důvodů, proč jsou letošní sucha tak výrazná.

„Důsledky roku 2015 pořád cítíme. To sucho se neukončilo. I když byly srážky, i když se na horách doplnily zásoby ze sněhu, tak se pořád zdá, že je zde deficit. Ten způsobuje, že klesají hladiny řek a to sucho se může rychleji znovu objevovat,“ uvedl na konferenci českých a slovenských hydrologů minulý týden.

Vidět je to podle něj především na zásobnících podzemních vod, kde se hladina udržuje na velmi nízké úrovni.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené