Hlavní obsah

Český ráj realitních makléřů čeká regulace. Návrh je nedostatečný a slabý, zní od kritiků

21. 1. 2019

Rozhovor s Janem Píbilem. (Video: Zuzana Černá, Seznam.cz)

Realitní makléři zřejmě budou muset mít v budoucnu vysokoškolské vzdělání nebo potřebnou kvalifikaci. Vláda v pondělí schválila návrh zákona, který mění dosavadní volnou živnost realitního makléře na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci.

Článek

Zákon nově stanovuje podmínky pro vykonávání profese realitního zprostředkovatele. Tou hlavní je vzdělání. Kdo bude chtít být v certifikovaném rejstříku Ministerstva pro místní rozvoj, bude muset mít vysokou školu ekonomického nebo právnického směru, nebo střední školu s maturitou a praxi. Případně rekvalifikační kurz a příslušnou zkoušku.

„Říkáme tomu makléřská maturita. Jde o test, praktickou zkoušku makléře a ústní zkoušku v podobě otázek autorizovaných specialistů,” popsal Seznamu Jan Píbil z VRK Academy, který se podílí na tvorbě testů.

Od zkoušek pro makléře si slibuje zlepšení i ministerstvo. „Právě díky novému zákonu a novým podmínkám to nebude již podnikání v garážových podmínkách. Cílem je nastavit komunikaci mezi klienty a makléři a navrátit prestiž tomu oboru,“ okomentovala dnes postoupení zákona Sněmovně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Důležitou změnou je také požadavek na pojištění odpovědnosti. Pokud jej makléř mít nebude, od příštího roku mu bude hrozit pokuta až milion korun. Živnost makléře bude taky nově vázaná. Provizi pak bude možné platit až po písemném uzavření kupní smlouvy. To všechno jsou opatření, která mají přispět k větší důvěryhodnosti profese.

Ostatně právě proto sami makléři po regulaci a zákoně dlouhodobě volají. Sám Píbil by ale byl při psaní zákona ještě ostřejší. „Jak není realitní trh regulovaný zákonem, tak makléři mají volnou ruku. Je to hlavně o praxi, zkušenostech a vzdělání. Dneska je to volná živnost, takže pokud je někomu 18 let a má čistý trestní rejstřík, tak může dělat reality,” dodal Píbil.

Podobně mluví i provozní provozní ředitel Fincentra Reality Martin Fojtík. „Jsme určitě rádi, že se zákon plánuje zavést. Domníváme se však, že současný návrh je bohužel příliš vágní a chybí mu důraznost. Podmínky v něm jsou nastavené obecně a velmi těžce dokážou trh regulovat,“ říká Fojtík.

Česko je přitom z kvantitativního pohledu makléřskou velmocí. Prodejem, nákupem nebo pronájmem nemovitostí se živí přes 14 tisíc lidí. To je mnohem víc, než je v podobně velkých zemích obvyklé.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Schillerová s Plagou našli pro školství miliardu navíc

  Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových učitelů. O 30 milionů korun více by mělo jít na dotační program ministerstva na školní obědy zdarma pro děti z chudých rodin. Celkově by ministerstvo školství mělo v roce 2020 hospodařit s 213 miliardami korun, což je o zhruba 17 miliard korun více než letos. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se na tom dnes dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

 • Stát zaplatil za chyby úředníků téměř miliardu

  Úředníci a také politici způsobili státu v posledních pěti letech škodu 944 milionů, vyplývá to z analýzy organizace Kverulant, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes. Tyto peníze byly vyplaceny na odškodněních, pokutách nebo náhradách. Nejvíc za chyby úředníků zaplatilo Ministerstvo zemědělství, a to téměř 250 milionů korun. Postihy pro úředníky jsou zatím minimální. Státu se podařilo vymoci jen zlomek, 14 milionů korun.

 • Zadržovaný íránský tanker vyplul od britského území

  Íránský tanker, který byl zadržován na Gibraltaru, opustil v noci na dnešek britské území na jihu Pyrenejského poloostrova. Informaci potvrdil íránský velvyslanec v Británii Hamíd Bajídínedžád na Instagramu. Tanker Adrian Darya-1 (bývalý Grace 1) s íránskou ropou byl zadržován více než šest týdnů.

  Plavidlo zadržel Gibraltar začátkem července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. O propuštění tankeru ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud. Íránský velvyslanec v Británii v neděli oznámil, že tanker ještě večer vyrazí na cestu. Kauza kolem zadrženého tankeru způsobila diplomatickou roztržku mezi Íránem a Británií.