Hlavní obsah

Český voják Eštu dostal u soudu podmínku za účast v bojích v Doněcku

Státní zástupce požadoval nepodmíněný trest tři až čtyři roky ve věznici s ostrahou a ztrátu vojenské hodnosti. (Video: Michaela Rambousková)

 

Reklama

17. 5. 2019 11:11

Podle obžaloby se Eštu v roce 2015 vydal na Ukrajinu a účastnil se tam bojů na straně státu ovládaného proruskými separatisty.

Článek

Český voják Erik Eštu obžalovaný z terorismu za účast v bojích na Ukrajině dostal u pardubického soudu podmíněný tříletý trest s odkladem na čtyři roky. Soud mu také odňal vojenskou hodnost. To jej degradovalo na vojína, což prakticky znamená konec jeho angažmá v české armádě. Podle obžaloby se Eštu v roce 2015 vydal na Ukrajinu a účastnil se tam bojů na straně státu ovládaného proruskými separatisty. Eštu obvinění odmítal a tvrdil, že své zážitky zveličoval. Rozsudek není pravomocný, strany si nechaly lhůtu na odvolání.

Eštu k rozsudku řekl, že s rozhodnutím soudu se dá žít. Novinářům zopakoval, že Ukrajinu cestoval jako turista a že Doněcká lidová republika není teroristickou organizací. Eštu umisťoval na sociální síť Facebook fotografie, na kterých pózuje se zbraněmi. Zážitky také vyprávěl osobně vojákům i dalším lidem. U soudu se četl například i úryvek rozhovoru pro nejmenované proruské periodikum, kde se vyznával ze své motivace jet na Donbas. Stejně jako svá videa, válečný deník či vyprávění kolegům i toto označil za zveličené, aby se tím udělal zajímavým.

Státní zástupce žádal nepodmíněný trest tři až čtyři roky ve věznici s ostrahou a ztrátu hodnosti. Podle něj byla naplněna skutková podstata teroristického útoku ve stadiu pokusu. „Terorismus je jednou z nejhorších forem mezinárodního zločinu, je hrozbou pro demokracii,“ řekl žalobce.

Soud překvalifikoval skutek na účast na zločinecké organizované skupině, za který je sazba tři až 12 let vězení. Doněcká lidová republika znaky podle soudu splňuje. Byla vyhlášena v rozporu s právním řádem Ukrajiny. Podmíněný trest vzal ohled na Eštuovu dosavadní bezúhonnost, jeho účast rovněž označil za okrajovou.

„Jeho motivací nebylo dopustit se teroristického činu, poškodit ústavní zřízení Ukrajiny. Jeho motivací bylo něco zažít,“ řekl soudce Jan Šlosar. Zároveň vysvětlil, že jednání českého vojáka nemělo znaky služby v cizích ozbrojených silách, protože samozvaná Doněcká lidová republika není mezinárodně uznaným státem, nemůže tedy mít svoji armádu.

Obžaloba kladla Eštuovi za vinu, že od 11. dubna do 5. května nosil uniformu Republikánské gardy separatistického státu, držel stráž v zákopech, udržoval zbraně, strážil tržnici, kde byli vojáci ubytovaní. Účast při ostřelování, při které mohl Eštu způsobit vojákům nebo civilistům zranění či smrt, se při důkazním řízení neprokázala. Eštuovi hrozilo původně 12 až 20 let. Státní zástupce navrhl trest pod dolní hranicí sazby. Eštu podle něj vedl po návratu z Ukrajiny bezúhonný život a založil rodinu.

Obhájce Ivan Chytil řekl, že chování obviněného nebylo správné, ale nebylo nezákonné. Obžaloba je podle něj mimo realitu. „On tam nejel nelegálně, pořídil si vízum. Nic netajil. Je to obyčejný kluk, který se všude fotí, nešel tam bojovat. Za to ho chceme soudit?“ řekl Chytil. Jako důkaz toho, že se Eštu rád s každým fotí, přinesl k soudu jeho fotografie s bývalou ministryní obrany Karlou Šlechtovou, generálem Petrem Pavlem, americkými vojáky a dalšími. Jako důkaz měla sloužit i 19 let stará fotografie ze 3. ročníku potravinářského učiliště, kde už milovník vojenství pózoval v uniformě.

„Třikrát bych si rozmyslel tam cestovat, kdybych tušil, že mě osud zavede do soudní síně,“ konstatoval ve své závěrečné řeči Eštu. Má malého syna, druhého manželka čeká. Cestovat už nebude, chce se věnovat rodině. Je na rodičovské dovolené. „Nejsem zlosyn, zabiják či gauner,“ uvedl Eštu.

Eštu v roce 2016 dělal přijímací řízení k chrudimským výsadkářům, ale nezvládl psychotesty. Tehdejší zástupce velitele Ivo Zelinka po poradě s právníky vojáka nahlásil Vojenské policii, aby prověřila jeho údajnou účast v bojích.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované