Hlavní obsah

Chaos v Hongkongu. Tisíce demonstrantů protestují proti čínskému zákonu

Foto: Profimedia.cz

Protesty v Hongkongu.

24. 5. 16:50
aktualizováno • 24. 5. 17:47

Proti záměru Pekingu zavést v Hongkongu nový zákon o národní bezpečnosti ve městě propukly demonstrace, které vyeskalovaly v násilné střety.

Článek

Policie použila slzný plyn k rozehnání dnešního protestu, který úřady označily za nezákonný. Tisíce demonstrantů se shromáždily v centru města, aby vyjádřily nesouhlas s plánem pevninské Číny prosadit zákon o národní bezpečnosti na území Hongkongu. Ten byl představen na zasedání čínského parlamentu a má zabránit „podvratné činnosti a separatistickým aktivitám“. Prodemokratičtí aktivisté se obávají, že norma by mohla omezit v Hongkongu svobodu.

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí. Menší skupina se sešla před budovou čínského zastupitelského úřadu a skandovala „zákon o národní bezpečnosti ničí dva systémy“. Naráželi tak na princip jedna země, dva systémy, který měl zaručovat městu autonomii poté, co ho v roce 1997 Peking převzal do správy od Británie.

Policie demonstrantům vzkázala, že demonstrace je nepovolená, a vyzvala je, aby se rozešli. Mnozí přišli v černém a volali hesla „Zastaňte se Hongkongu, Osvoboďte Hongkong a Revoluce naší doby“.

Policie zatkla známého aktivistu Tam Tak-chia, který pak sdělil, že si s ním policisté promluvili a zakázali mu účast na akcích s více než osmi účastníky. Kromě toho bylo zatčeno více než 120 dalších demonstrantů.

„Obávám se uplatnění zákona o národní bezpečnosti, policie se ještě více vymkne kontrole. Bojím se zatčení, ale musím jít protestovat kvůli budoucnosti Hongkongu,“ řekla Reuters šestnáctiletá středoškolačka Twinnie, která nechtěla prozradit své příjmení.

Podle čínského ministra zahraničí je přijetí navrhovaného zákona nezbytné, cituje britský list The Guardian. Ministr zároveň prohlásil, že zákon by měl být přijat „bez nejmenšího zpoždění“.

Ten je také přesvědčen, že je „k zajištění národní bezpečnosti Hongkongu nezbytné zlepšit právní systém a vynucovací mechanismus“. „Stupňují se násilné teroristické aktivity a do hongkongských záležitostí zásadním způsobem a nelegálně zasahují zahraniční síly,“ dodal ministr. Zákon předložený čínskému parlamentu by měl podle něj neodkladně vejít v platnost.

Nový zákon by měl podle návrhu umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování. Dále uvádí, že by měla být zachována „svrchovaná soudní pravomoc“ centrální čínské vlády a „vysoká autonomie“ Hongkongu. Kdykoliv to bude potřeba, bezpečnostní orgány centrální vlády budou moci ustanovit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Kritika ze všech stran

Záměr Číny kritizují USA a Británie, podle nichž by zákon omezil autonomii provincie a popřel by princip jedna země, dva systémy, který městu zaručuje oproti pevninské Číně určité svobody.

Čína zradila občany Hongkongu a Západ by měl přestat Pekingu podlézat, sdělil Christopher Patten, který byl posledním britským guvernérem Hongkongu do roku 1997. Ten spolu s někdejším britským ministrem zahraničí Malcolmem Rifkindem vyzývá vlády, aby se spojily proti zjevnému porušení čínsko-britské deklarace z roku 1984. Pod dokument se podepsalo 191 lidí, včetně poslanců a představitelů z 23 zemí.

Dění v Hongkongu představuje podle Reuters nový problém pro autoritu Pekingu, který se snaží zlomit odpor veřejnosti a posílit vládu nad městem. Hongkong se také čím dál více stává pěšcem ve zhoršujících se vztazích mezi Washingtonem a Pekingem. Loňské protivládní protesty uvrhly město do největší politické krize za desítky let, poškodily ekonomiku a představovaly největší problém pro čínského prezidenta Si Ťin-pchinga od jeho příchodu k moci v roce 2012.

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost O ́Brien dal dnes v televizi NBC najevo, že přijetím kontroverzního zákona by Čína „v podstatě převzala“ Hongkong, který by přišel o autonomii. Pokud k tomu dojde, „budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce“, varoval poradce. Hongkong by podle něj čínským převzetím také ztratí postavení asijského finančního centra: pokud zmizí právní stát a svobodné podnikání, kapitalismus a demokracie, sotva tu finanční komunita zůstane, dodal.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené