Hlavní obsah

Čína kritizuje jadernou doktrínu USA. Doufá, že Američané opustí mentalitu studené války

Číňanům se nelíbí, že je Pentagon označil za jaderného protivníka (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

4. 2. 2018 12:57

Čína nesouhlasí s novou jadernou doktrínou USA. Nelíbí se jí, že ji Pentagon označil za svého jaderného protivníka. Zároveň čínské ministerstvo obrany doufá, že USA „opustí mentalitu studené války”.

Článek

Po sobotní kritické reakci Moskvy dal najevo negativní stanovisko k nové jaderné doktríně USA i Peking. Čínské ministerstvo obrany se podle agentury AP pozastavilo nad tím, že Čína je v dokumentu zveřejněném Pentagonem označena za jaderného protivníka. Číňané zároveň vyzvali Washington ke snížení amerického jaderného arzenálu, který je mnohem větší než čínský.

Čínské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, v němž uvedlo, že čínský jaderný arzenál je na minimální úrovni potřebné pro zajištění bezpečnosti země. Připomnělo také, že se Čína zavázala, že za žádných okolností nepoužije nukleární zbraně jako první.

V obsáhlém přehledu americké jaderné strategie vypracovaném Pentagonem se rovněž uvádí, že Washington chce odradit Peking od chybného předpokladu, že jakékoli použití jaderných zbraní, byť omezené, je přijatelné.

„Čínská strana vyjadřuje důrazný nesouhlas s tímto dokumentem," uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany Žen Kuo-čchiang. „Doufáme, že Spojené státy opustí mentalitu studené války a seriózně převezmou svou zvláštní a prioritní odpovědnost za své jaderné odzbrojení,” dodal.

Dokument amerického ministerstva obrany hovoří o nové jaderné doktríně USA, jejímž cílem je zejména odradit Rusko od toho, aby hrozilo byť jen omezeným jaderným útokem v Evropě. Analýza Pentagonu se přitom odvolává na současnou ruskou aktivitu, která podle Američanů hrozí nekontrolovanou eskalací konfliktů v Evropě.

Moskva v sobotní reakci uvedla, že materiál čítající čtyřiasedmdesát stran je očividně konfrontační a protirusky zaměřený.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované