Hlavní obsah

Čína trestá Trumpův zákon sankcemi na americké ochránce lidských práv

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

2. 12. 2019 12:32
aktualizováno • 2. 12. 2019 12:33

Čína uvalila sankce na několik nevládních organizací sídlících v USA za údajnou podporu extremistických a násilných aktivit v Hongkongu. Informovalo o tom v pondělí v Pekingu podle agentury Reuters ministerstvo zahraničí.

Článek

Jde o čínskou reakci na nový americký zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, který minulý týden podepsal prezident Donald Trump. Peking v pondělí také pozastavil vstup amerických vojenských lodí a letadel do Hongkongu.

Mluvčí ministerstva Chua Čchun-jing na tiskové konferenci řekla, že Čína zavádí sankce proti „nevládním organizacím, které si v Hongkongu počínaly špatně“, a to zejména těm, jež se zabývají lidskými právy. Kromě Human Rights Watch (HRW) se má postih týkat také amerického Národního demokratického institutu pro mezinárodní záležitosti, nevládní organizace Freedom House a Národní nadace pro demokracii. V čem budou sankce spočívat, mluvčí neřekla.

Tyto organizace „nesou určitou odpovědnost za chaos v Hongkongu a měly by být potrestány“ za podporu „extremistických a násilných kriminálních činů“ stejně jako za „podněcování k separatistickým aktivitám v Hongkongu,“ řekla mluvčí. Vyzvala také USA, aby napravily své chyby a přestaly se vměšovat do záležitostí Hongkongu. Pohrozila dalšími „nezbytnými akcemi“ k zachování stability tohoto území.

Z Hongkongu v posledních týdnech přicházely zprávy o stupňujícím se násilí a srážkách demonstrantů s policisty. Skupiny jako HRW i Freedom House k tomu vydaly několik materiálů, podle nichž je Peking odpovědný za krizi lidských práv v Hongkongu.

Co říká zákon o lidských právech

V listopadu americký Kongres přijal zákon, který kromě jiného umožňuje uvalit sankce na ty, kdo budou v Hongkongu porušovat lidská práva. Zákon vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstracím v Hongkongu a ukládá také vládě každoročně ověřovat, zda Peking dodržuje zvláštní přístup a poskytuje Hongkongu dostatek autonomie. Peking ostře protestoval a pohrozil protiopatřením.

Mluvčí ministerstva zahraničí v pondělí dále řekla, že Čína s okamžitou platností pozastavuje povolení americkým vojenským lodím a letadlům, aby využívaly Hongkong.

Poslední americká loď zakotvila v Hongkongu v dubnu

Jak napsala agentura Reuters, v klidnějších dobách využívaly některé lodě amerického námořnictva Hongkong několikrát ročně, aby posádkám dopřály oddych. Tato tradice byla zahájena ještě před rokem 1997, kdy Británie Hongkong předala Číně, ale zůstala zachována. V době krizí Peking tradici nedodržuje – naposledy to učinil v srpnu, kdy nedovolil vstup dvěma americkým lodím. Poslední americká loď, která se v Hongkongu zastavila před zahájením protestů, bylo plavidlo Blue Ridge ze sedmé flotily, jež působí v Japonsku. V Hongkongu bylo v dubnu.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené