Hlavní obsah

Čína vrací úder USA. Oslabila svoji měnu nejvíc za posledních deset let

Obchodní válka USA a Číny se začíná projevovat i v Hongkongu, kde se už dva měsíce protestuje.

Reklama

5. 8. 2019 10:16

Čína reaguje na nová americká cla, která by se měla dotknout téměř veškerého jejího vývozu do Spojených států oslabením své měny jüan. Obchodní válka mezi oběma zeměmi zároveň dramaticky zpomaluje růst HDP v Hongkongu, kde upadá výroba i investice.

Článek

Peking dnes domácí měnu jüan oslabil na nejnižší hodnotu za více než deset let a požádal státní společnosti, aby pozastavily dovoz zemědělských produktů z USA, napsala agentura Bloomberg. Čínská státní plánovací komise v reakci na zprávu čínských úřadů uvedla, že dovoz zemědělských produktů USA do Číny nebyl zastaven. Prezident USA Donald Trump obvinil Peking z měnové manipulace.

Komise uvedla, že mezi 19. červencem a 2. srpnem koupila americkou sóju, čirok, pšenici, vepřové a bavlnu. Čínské firmy požádaly o výjimku z placení cel u těchto produktů. V srpnu také plánuje dovoz dalších sójových bobů z USA, napsala agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil uvalení cel deset procent na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu do USA činí 300 miliard USD (sedm bilionů Kč). Cla mají začít platit od 1. září. Nově tak bude cly zatížený téměř veškerý dovoz z Číny. Trump přišel s tímto krokem jen krátce poté, co obě strany obnovily jednání, která mají zastavit obchodní válku. Ta otřásla finančními trhy a ohrožuje globální ekonomický růst.

Podle čínských úředníků zabývajících se vyjednáváním Trumpovo oznámení šokovalo Peking, který slíbil odplatu. Nyní tak Čína přichází s kroky, které se týkají oblastí, jež Trump tvrdě kritizuje – nepoctivé ovlivňování kurzu měny kvůli pomoci vývozcům a nedodržení slibu, že Čína bude nakupovat více amerických plodin.

„Je to jeden z nejhorších scénářů,“ řekl šéf výzkumu asijských finančních trhů v Rabobank Michael Every. Podle něj na trzích nejprve dojde k výprodejům, pak se Trump probudí a situace se mnohem více zhorší. V reakci na zprávu akcie v Asii a měny rozvíjejících se zemí klesly a investoři naopak kupovali japonský jen, americké státní dluhopisy a zlato.

Hranice 7 jüanů za dolar prolomena

Čína dnes poprvé po 11 letech nechala jüan prolomit politicky citlivou úroveň sedm jüanů za dolar. To naznačuje, že by Čína mohla využít devalvaci jako zbraň v obchodní válce s Washingtonem. Jüan oslabil na 7,0267 za dolar, nejníže od února 2008, a poprvé od prosince je slabší než 6,9 za dolar. Takzvaný offshore jüan, se kterým se může volně obchodovat v zahraničí, oslabil o téměř dvě procenta na rekordní minimum.

„Čína snížila cenu své měny na téměř historické minimum. Říká se tomu manipulace s měnou, která Čínu velmi oslabí,“ uvedl poté prezident Trump na Twitteru. Trump kritizoval také americkou centrální banku (Fed), že nereagovala na měnovou politiku Číny a Evropy a minulý týden nesnížila úrokové sazby dostatečně.

Od chvíle, kdy Trump minulý týden oznámil uvalení cel deseti procent na zboží z Číny, jehož roční hodnota dovozu do USA činí 300 miliard USD, dolar vůči jüanu zpevnil o 2,2 procenta.

Prolomení úrovně sedmi jüanů za dolar je podle ekonoma Macquarie Securities Larryho Hua způsobeno řadou faktorů. Patří mezi ně eskalace obchodní války, zpomalení čínské ekonomiky a ochota čínské centrální banky PBOC tolerovat vyšší nestabilitu jüanu.

PBOC připisuje vývoj kurzu ochranářství a očekávání dodatečných cel na čínské zboží. Současně však tvrdí, že je stále schopna udržet měnu stabilní.

Analytik Capital Economics Julian Evans-Pritchard dodává, že při spojení dnešní devalvace s obnovením hrozby cel je patrné, že PBOC učinila ze směnného kurzu zbraň. Skutečnost, že Čína nechala měnu prolomit hranici sedmi jüanů, naznačuje, že opustila naději na obchodní dohodu, dodal.

Pokles dolaru však není pro Čínu bez rizika. V polovině roku 2015 vyvolala devalvace odliv kapitálu a destabilizovala globální trhy. Přísnější kontrola kapitálu v současnosti by však mohla tentokrát odlivu zabránit. Levnější měna by také mohla spustit další odvetu od amerického prezidenta, který již několikrát varoval, že cla může dále zvýšit.

HDP v Hongkongu dramaticky zpomaluje

Americko-čínské spory přímo ovlivňují i protesty zmítaný Hongkong. Ekonomika oblasti se zvláštním statusem a prvky autonomie vykázala v druhém čtvrtletí výrazně menší růst, než odborníci předpokládali.

HDP ve druhém čtvrtletí oproti loňskému roku narostlo pouze o 0,6 %. To je nejslabší čtvrtletní růst za posledních deset let a daleko za prognózou agentury Bloomberg, která odhadovala růst o 1,5 %. Vedle výroby a obchodu zaznamenaly pokles také investice.

Pokud budou současné protesty i nadále pokračovat, ekonomická situace se ještě zhorší, varuje server CNN. Demonstrace trvají už osm týdnů v řadě. Poškodit by mohly mimo jiné i turistický ruch. „Ať už jde o malý krámek na ulici či velké obchodní centrum, většina z nich musela zkrátit otvírací dobu, protože čekají, až demonstranti odejdou,“ ilustruje situaci ekonomka Iris Pangová z finanční společnosti ING.

Reklama

Související témata:

Doporučované