Hlavní obsah

Vlevo dole: Totální krize důvěry. Babišovi nevěří už vůbec nikdo

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Premiér se zatím mohl při hlasování spolehnout aspoň na komunisty, ani ti už ale jeho slibům nevěří.

Reklama

10. 2. 12:00
Článek

Premiér Andrej Babiš se dostal do situace, na kterou není zvyklý. Nedokáže protlačit to, co potřebuje, pouhou silou. K tomu, aby mohl zvládnout současnou krizi, potřebuje dvě věci: důvěru všech občanů a důvěru ostatních stran.

Jenže ani na jednom mu dosud nezáleželo, a neztrácel s tím tedy čas. Udržet si důvěru společnosti v situaci, kdy jsou lidé už vyčerpaní měsíci života v lockdownu a kdy se na Česko řítí takzvaná britská mutace koronaviru, by bylo obtížné pro jakoukoli vládu.

Babišův kabinet ale ještě přitápí pod kotlem – ať už svými zmatky v opatřeních, nepovedenou komunikací, zpožděním v očkování, nebo přestupky proti opatřením. „Politici kupí prohřešky, sami porušují opatření. A pak se z toho snaží vykoupit příspěvky na charitu. Jak pak chtějí, aby je veřejnost poslouchala?“ ptá se Lucie Stuchlíková.

A Babišovi se nedaří vybudovat důvěru ani při jednání s ostatními stranami. Až dosud se mohl spolehnout aspoň na komunisty, ti teď ale dávají od dohody s ním ruce pryč. „Otevřeně mluví o tom, že se premiérovi nedá věřit, protože si vezme hlasy, ale sliby pak nedodrží,“ popisuje Václav Dolejší.

Nedůvěřivé jsou i ostatní strany. Popisují, že v minulosti jim Babiš nebyl ochotný ustoupit ani v drobných detailech a o jednání s nimi nejevil zájem. „Já si myslím, že na sliby nebo nějaká mediální prohlášení už je trochu pozdě. To, co by se opravdu muselo zásadně zlepšit, je komunikace vlády s opozicí a občany,“ shrnul pro Seznam Zprávy pirátský poslanec Jakub Michálek.

Přesto autoři Vlevo dole tipují, že ve čtvrtek se hlasy pro prodloužení nouzového stavu najdou.

Kdo nakonec podá premiérovi pomocnou ruku? A vyplatí se mu to, nebo skončí jako všichni, kdo se kdy s Babišem spojili? Koho teď vlastně poslouchá Andrej Babiš? A jak se má pes Václava Havla? To se dozvíte v aktuální epizodě politické talkshow Vlevo dole. Pusťte si ji v přehrávači v úvodu článku.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího (@VacDol) a Lucie Stuchlíkové (@StuchlikovLucie), politických reportérů Seznam Zpráv, o české politice nejen vlevo dole, ale také vpravo nahoře. A občas i uprostřed, ale hlavně s nadhledem.

Politické kauzy, problémy tradičních stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Každou středu na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Kompletní archiv Vlevo dole najdete tady, další podcasty a audia Seznam Zpráv tady. Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Svoje podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

O Vlevo dole tweetujte a pište na sociálních sítích pod hashtagem #Vlevodole.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované