Hlavní obsah

Na výsledku voleb zas tolik nezáleží, vzkazuje prezident Zeman

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Prezident Zeman se chystá na své velké politické finále, které přijde po podzimních sněmovních volbách.

Reklama

27. 1. 2021 12:00
Článek

Prezident Miloš Zeman už devět měsíců předem dává hlasitě najevo, že si užije sestavování nové vlády, která by měla vzejít z výsledků říjnových voleb. Bude to jeho poslední velké politické představení ve funkci.

S klasickým cílem vyprovokovat politiky a komentátory Zeman v několika rozhovorech na počátku ledna stanovil tři podmínky, podle nichž bude vybírat premiéra. Zaprvé: Musí to být předseda vítězné strany. Zadruhé: Musí mít ve Sněmovně zajištěnou většinu hlasů. A zatřetí: Na nově vzniklé koalice prezident nebere ohled, za vítěze považuje stranu, která bude mít ve Sněmovně nejvíc křesel.

„S nadsázkou by se skoro chtělo říct, že prezident politickým stranám vzkazuje: můžete se snažit jak chcete, ale já si stejně premiéra a jeho vládu jmenuju podle sebe, na výsledcích voleb zas tolik nezáleží,“ říká politický reportér Václav Dolejší.

Zemanovy podmínky nahrávají Andreji Babišovi, ale i on může mít problémy – nemusí splnit předpoklad, že bude mít ve Sněmovně většinu hlasů. Průzkumy naznačují, že jeho stávající levicoví podporovatelé – ČSSD a komunisté – vyjdou z voleb hodně oslabení, pokud se vůbec do Parlamentu dostanou.

„Ale možná je zbytečné zabývat se výroky hlavy státu tolik měsíců před volbami. Protože jak víme z minulosti, Miloš Zeman často hlásal, že něco udělal, aby pak udělal něco jiného s odůvodněním, že jen idiot nemění své názory,“ komentuje Lucie Stuchlíková.

Pravda je, že prezidentovy výroky neberou moc vážně ani jeho stoupenci. Například předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček, aktuální Zemanův oblíbenec, všem radí, aby zůstali v klidu. A že všechno může být jinak. „Já jenom říkám, že pan prezident má právo formulovat různé myšlenky. Dělají to všichni, až otevřou hospody, budou to dělat všichni u piva, i pan prezident to dělat může,“ řekl Vondráček v Českém rozhlasu.

Jaké myšlenky formulují Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší? A co viděl Václav na hradních toaletách při poslední nepřímé volbě prezidenta v roce 2008? Dozvíte se v aktuální epizodě podcastu Vlevo dole. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího (@VacDol) a Lucie Stuchlíkové (@StuchlikovLucie), politických reportérů Seznam Zpráv, o české politice nejen vlevo dole, ale také vpravo nahoře. A občas i uprostřed, ale hlavně s nadhledem.

Politické kauzy, problémy tradičních stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Každou středu na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Kompletní archiv Vlevo dole najdete tady, další podcasty a audia Seznam Zpráv tady. Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Svoje podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

O Vlevo dole tweetujte a pište na sociálních sítích pod hashtagem #Vlevodole.

Reklama

Související témata:

Doporučované