Hlavní obsah

Cyklon Fani řádí na východě Indie. Má už dvě oběti

Cyklon Fani ohýbal stromy a lámal stožáry elektrického napětí. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

3. 5. 2019 13:01

Na východní pobřeží Indie v pátek udeřil cyklon Fani. Silná bouře má podle agentury AFP už dvě oběti. V ohrožených oblastech úřady evakuovaly přes milion lidí. Vítr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu vyvracel stromy, lámal stožáry elektrického napětí a odřízl lidi od proudu a pitné vody.

Článek

Cyklon Fani doprovázený silným větrem a nárazovými dešti dorazil na východ Indie. V některých oblastech zcela ochromil leteckou a vlakovou dopravu. Uzavřeny zůstaly školy i úřady.

Nejhůře zasaženým je stát Urísa, k jehož pobřeží se cyklon dostal dnes ráno místního času (05:20 SELČ). Zvláště z níže položených oblastí v patnácti okresech tohoto státu bylo evakuováno kolem 1,2 milionu lidí, pro které úřady zřídily téměř 4000 nouzových přístřešků, uvedla agentura AP.

Bouře zasáhla i turistické město Purí, kde stojí proslulý přes 850 let starý chrám Džagannáth. Město musely opustit desetitisíce lidí včetně mnoha zahraničních návštěvníků, které odvážely do bezpečí zvláštní vlaky.

„Škody v Purí jsou rozsáhlé, byly přerušeny dodávky elektřiny a telefonické spojení,“ uvedl zvláštní výbor pro humanitární pomoc ve státě Urísa. V pohotovosti jsou podle agentury Reuters lékaři, zdravotníci i humanitární pracovníci. Agentura AFP hlásí dvě oběti.

Po celé Indii bylo zrušeno nejméně 200 vlakových spojů a přerušen byl provoz tří přístavů na východním pobřeží země. Neprůjezdná je také dálnice do Purí, která je pokryta popadanými stromy a stožáry elektrického vedení.

Bouře, která byla podle agentury AP ve své vrcholné fázi hodnocena nejvyšším stupněm na pětibodové škále, po příchodu na pevninu mírně zeslábla. Podle meteorologů nyní postupuje ze státu Urísa severovýchodním směrem přes stát Bangla směrem k Bangladéši.

V Bangladéši, přes který má bouře přecházet v sobotu, zahájily úřady preventivní evakuaci půl milionu lidí z pobřežních oblastí, sdělily vládní zdroje. Uzavřeny již byly také přístavy. Humanitární organizace varovaly, že bouří je ohrožen více než milion rohingských uprchlíků ze sousední Barmy, kteří žijí v uprchlických táborech poblíž bangladéšského města Cox's Bazar.

Podle agentury AP mohutná bouře Fani ovlivňuje počasí i v tak vzdálených oblastech, jako je Himálaj. Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu někteří horolezci se svými výpravami sestupují do nižších táborů kvůli zhoršení počasí a viditelnosti ve vyšších nadmořských výškách. Nepálská vláda vydala varování před hustým sněžením v horách a před deštěm a bouřemi v níže položených regionech. Květen je s ohledem na počasí nejlepším měsícem k výstupu na Mount Everest a na jeho svahu jsou nyní stovky horolezců a jejich průvodců, nosičů a kuchařů, píše agentura AP.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované