Czech Press Photo vyhrál reportér ČTK Roman Vondrouš

Ilustrační snímek.

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2020 dnes dostal reportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš.

Mezi 5000 fotografiemi uspěl se snímkem muže procházejícího v Praze dezinfekční branou, která byla instalována jako opatření proti šíření koronaviru. Vondrouš za snímek získal i první místo v kategorii Reportáž.

Podle mezinárodní poroty výtvarně čistý obraz vyvolává pocity izolovanosti, únavy, rezignovanosti a obav. Téma pandemie koronaviru dominovalo letošnímu 26. ročníku soutěže, jejíž výsledky dnes pořadatelé vyhlašovali prostřednictvím sociálních sítí a internetu. Fotoreportér ČTK získal hlavní cenu v prestižní soutěži po sedmi letech, naposledy podobně uspěl Michal Kamaryt v roce 2013 se snímkem bývalého politika Davida Ratha ve výtahu v soudní budově.

Pořadatelé dnes oznámili také výsledky jednotlivých kategorií. Výstava vítězných prací by se měla konat na jaře příštího roku.

První místo v kategorii Aktualita získal Lukáš Kaboň z Deníku za snímek Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava. V kategorii Každodenní život porota udělila první místo Martinu Divíškovi (EPA) za sérii snímků Praha za dob koronaviru. Porota ocenila snímky s tématem pandemie i v kategorii Umění a kultura, kde udělila první cenu Davidovi W. Černému z Reuters za sérii nazvanou Cirk La Putyka během omezeného vycházení.

Roční tvůrčí stipendium Grant Prahy už bylo uděleno dříve. Dostal ho novozélandský fotograf Amos Chapple za soubor Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách.

Vondrouš na vítězné fotografii zachytil v září jednoho z účastníků Národního průmyslového summitu, který se konal v Betlémské kapli. „Už při příchodu ke vstupu do Betlémské kaple mě tato scéna zaujala. Dvě dezinfekční brány stály těsně za dveřmi a zrovna v tu chvíli do nich pronikal i sluneční svit, který v kombinaci s proudící dezinfekcí dotvořil zajímavou světelnou atmosféru,“ popsal vznik vítězného snímku autor. „Měl jsem štěstí, že muž zachycený na snímku, jako jeden z mála příchozích, neměl nasazenu roušku a v jeho tváři se značily jakési odevzdané emoce a únava z této nelehké doby, kterou všichni procházíme,“ doplnil.

„Fotografie roku má zobrazovat nejdůležitější téma uplynulého roku. Tou byla a stále je jednoznačně pandemie koronaviru. Asi každý očekával fotografii chodce s rouškou v prázdné Praze. Vítězný snímek však upozorňuje na současnou situaci trochu jinak a ve zkratce popisuje život, který nyní prožíváme,“ uvedl k vítěznému snímku předseda poroty Joe Klamar. Fotografie podle něj klade otázky, zda něco takového bude už normou, součástí běžného života a jaká budoucnost lidstvo čeká.

Vondrouš v tuzemské fotožurnalistické soutěži boduje opakovaně, často se snímky z jeho oblíbeného dostihového sportu. Před sedmi lety za ně získal první cenu v kategorii sportovních akcí ve World Press Photo.

V letošním ročníku soutěže Czech Press Photo pořadatelé vypsali sedm fotografických kategorií, ve všech byly snímky akcentující pandemii koronaviru; nevyhlašovaly se kategorie videa. Soutěžilo 288 fotografů, kteří přihlásili přes 5000 fotografií. Členy mezinárodní poroty byli vedle předsedy Klamara z Agence France-Presse reportážní fotografka z USA Nicole Tungová, australský fotograf Chris McGrath z Getty Images, český fotograf Herbert Slavík a šéf fotobanky ČTK Petr Mlch.