Hlavní obsah

Další změny územního plánu Brna umožní proměnu starých areálů

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 10. 2020 20:16

Brněnští radní na svém posledním jednání schválili změny územního plánu, jejichž cílem je přispět k rozvoji města.

Článek

Změny umožní například rychlejší přestavbu bývalých výrobních a opravárenských areálů v Králově Poli nebo přeměnu zanedbaného areálu bývalé Zbrojovky. V tiskové zprávě o tom dnes informoval radní pro územní plánování a rozvoj Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Radní doporučili zastupitelům schválit další čtyři změny územního plánu, které nebyly součástí souboru 43 změn schváleného v červnu. „U těchto změn bylo nutné navrhovaná řešení upravit. Jejich cílem je umožnit přestavbu bývalých výrobních a opravárenských areálů v Králově Poli mezi Jaselskými kasárnami a ulicí Sportovní. Dále umožní přestavbu kreativního centra a přilehlého areálu bývalého Penamu mezi ulicí Bratislavská a Cejl a v neposlední řadě řeší i úpravu Halasova náměstí na Lesné,“ uvedl Chvátal.

Další projednanou samostatnou změnou územního plánu byla proměna areálu bývalé továrny Zbrojovky a motorárny Zetoru. Léta nevyužívanou a zanedbanou lokalitu chce město a soukromí investoři proměnit v novou městskou čtvrť. „Po mnoha letech jednání jsme našli shodu na trase ulice Nová Dukelská jako páteřní komunikace propojující území od Tomkova náměstí přes Zbrojovku až do dalšího rozvojového území na Špitálce a v takzvané Jižní čtvrti. Nová Dukelská bude městská třída včetně samostatných pruhů pro komfortní průjezd trolejbusů, cyklistů a včetně dostatečné zeleně a komfortního veřejného prostoru pro restaurační zahrádky před živým obchodním parterem,“ dodal Chvátal.

Navržená změna počítá se vznikem třídy Nová Dukelská a s prodloužením Šámalovy ulice. Území bude také propojeno cestami pro pěší a cyklisty.

Využití zanedbaných průmyslových areálů v centru města podle Chvátala umožní zmírnit tlak na výstavbu na zelené louce za městem, kde často naráží na odpor obyvatel. V chátrajícím areálu Zbrojovky v budoucnu vznikne městská čtvrť včetně nového nábřeží, základní školy, sportovního zázemí i nového náměstí.

Materiály projedná zastupitelstvo v listopadu.

Brněnští zastupitelé schválili téměř 150 menších změn územního plánu, které nejsou konfliktní a nemají celoměstský charakter, letos v červnu. Často jde o změny, které umožní stavby rodinných domů či úpravy některých brownfieldů. Balík změn se stane součástí nového územního plánu, který by měl začít platit v roce 2022.

Reklama

Související témata:

Doporučované