Hlavní obsah

Daň 15 procent jen pro chudší, pro bohaté zvláštní sazba, plánují ministři

Foto: Facebook Aleny Schillerové

Ministryně financí Alena Schillerová.

Reklama

18. 8. 2020 13:09
aktualizováno • 18. 8. 2020 13:30

Sníženou daň 15 procent by po zrušení superhrubé mzdy měli mít zaměstnanci s nižšími příjmy. Po jednání se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem to uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

Článek

ANO a ČSSD se shodly, že po zrušení superhrubé mzdy se bude platit dvojí sazba daně. Nižší, 15procentní daň by platila jen pro lidi s nižším a středním příjmem. Kde bude nastavena hranice příjmu, ale zástupci stran neřekli.

„Jsme velmi blízko dohodě o zrušení superhrubé mzdy. Prioritou ČSSD je, aby z něj profitovali především lidé s nižšími a středními příjmy,“ napsal Seznam Zprávám Hamáček.

Jasná zatím není ani výše daně pro vysokopříjmové skupiny. Podle Hamáčka půjde maximálně o 23 %, což by stále vzhledem k plánovanému zrušení superhrubé mzdy a solidární přirážky znamenalo přilepšení i pro lidi s vysokými příjmy.

O výši druhé sazby či zrušení takzvané solidární daně budou lídři ANO a ČSSD ještě jednat, podle Schillerové se do debaty zapojí i premiér Andrej Babiš (ANO). Ten v minulosti navrhoval 15procentní daň pro všechny, sociální demokraté ale nápad považují za nereálný. Příliš by zatížil rozpočet.

Schillerová minulý týden představila šest různých variant možného zrušení superhrubé mzdy a úpravy daně z příjmů v rozmezí od 15 do 19 procent. S premiérem se minulý týden dohodla, že zůstanou dvě sazby – není zatím jasné jaké. Návrh bude součástí rozhodování o státním rozpočtu na příští rok.

Nyní činí efektivní zdanění pro zaměstnance 20,1 procenta. Superhrubá mzda představuje hrubou mzdu zaměstnanců navýšenou o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění, která u zaměstnanců poté představuje základ daně z příjmů. Vedle toho je ještě pro vysokopříjmové skupiny v daňovém systému takzvaná solidární přirážka.

V neděli předseda ČSSD uvedl, že by patnáctiprocentní daň z příjmů znamenala propad příjmů 90 miliard korun. Schillerová už dříve řekla, že část by se vrátila do rozpočtu na dani z přidané hodnoty, protože by lidé s vyšší výplatou více utratili, takže by šlo o 76 miliard Kč. Pokud by daň byla 19 procent, pak by výpadek na příjmech rozpočtu byl podle původního návrhu z roku 2018 kolem 27 miliard Kč.

Po úterním jednání s Hamáčkem plánuje ministryně financí rozepsat návrhy výdajových stránek jednotlivých kapitol rozpočtu na příští tok. Na přelomu srpna a září pak podle nové ekonomické prognózy odhadne ministerstvo příjmy. Jednání s ministry o rozpočtu na příští rok začne Schillerová v první polovině září.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované