Hlavní obsah

Zafungují dárky pro očkované? Co ukazují data, popisuje sociolog Prokop

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Epidemie je společenský jev, říká autor knihy Slepé skvrny. Kdyby podle něj vláda víc naslouchala sociologům, mohli jsme pandemii zvládnout líp.

Reklama

20. 5. 18:13
Článek

Hostem 124. dílu podcastu Jedno procento je Daniel Prokop, sociolog a autor bestselleru Slepé skvrny, který mluví a píše o tom, co nechceme vidět, ale o čem bychom přesto měli přemýšlet, a to samozřejmě i v pandemii.

Povídali jsme si přesně v momentě, kdy má Česko po dlouhých měsících přísných protipandemických opatření nakročeno do lepších, rozvolněných časů. Samozřejmě jsem se zeptal na to, v jaké jsme jako společnost náladě.

Prokop sleduje náš Čechy prostřednictvím výzkumu, který kontinuálně a každé dva týdny vzorkuje naše nálady a chování během pandemie. Co si myslíme? Kolik z nás je v pohodě, a kdo naopak na sobě pozoruje symptomy depresí a úzkostí? Ubývá těchto lidí, anebo naopak přibývá?

Mluvili jsme také o tom, proč pandemie loni na podzim a letos na jaře nejtvrději zasáhla právě bývalé socialistické země ze střední a východní Evropy. A o tom, co máme společného a jak se dalo hospitalizovaným a mrtvým zabránit.

Co se během pandemie ukázalo o Češích? Jsme horší, anebo lepší, než jsme si mysleli před rokem 2020? A kdyby si Daniel Prokop měl vybrat evropskou zemi, kde by pandemii znovu prožil, která by to byla?

A co očkování? Doženeme to, co jsme ztratili v počátku, a udělá vláda aspoň částečný reparát za nezvládnuté testování a celkově špatné řízení pandemie? Kolik lidí očkování odmítá a jak nejlíp přesvědčit ty, kteří váhají? Budou líp fungovat dárky pro naočkované, anebo omezení pro nenaočkované?

Celou epizodu podcastu Jedno procento Miloše Čermáka si pusťte v přehrávači nahoře. Příjemný poslech!

Jedno procento

Co byste dělali, kdyby vám v telefonu zbývalo jen poslední procento baterie? Jaká je vaše nebezpečná myšlenka? Bude za 10 let svět lepší, nebo horší než dnes? Jedno procento je podcast Miloše Čermáka s lidmi, kteří ho zajímají a baví.

Vychází na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv Jednoho procenta najdete tady, další podcasty Seznam Zpráv tady. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované