Hlavní obsah

Daňový balíček je na stole. Poslanci by o zdražení alkoholu, tabáku i katastru měli rozhodnout v říjnu

Sněmovna projednala vládní daňový balíček.

Reklama

25. 9. 2019 19:13

Poslanci projednali daňový balíček, který zvyšuje především spotřební daně u lihu a tabákových výrobků. Stát chce ale také stáhnout miliardy z technických rezerv pojišťoven nebo zdražit vklad do katastru.

Článek

Vládní daňový balíček, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků, míří po dnešku ve Sněmovně ke schvalování. To by se mohlo odehrát na říjnové schůzi.

Balíček představený ministryní financí Alenou Schillerovou však především zasahuje i do dalších daňových zákonů. Stát chce například zdražit poplatek za vklad do katastru ze současné tisícovky na dvojnásobek.

Poslanci předložili k balíčku šest desítek pozměňovacích návrhů. Chtějí například zrušit zvýšení poplatku za vklad do katastru, superhrubou mzdu nebo zvýšit daňové úlevy. Rozpočtový výbor doporučil z balíčku vyřadit zdanění plynu v domovních kotelnách a upravit zdanění hazardu a výher. Opoziční poslanci opět balíček kritizovali. Miroslav Kalousek (TOP 09) ho chce zamítnout.

Sněmovna začala druhé čtení balíčku dnes dopoledne, ale debatu před polední přestávkou nestihla dokončit. V úvodu odpoledního jednání uspěl předseda klubu ČSSD Jan Chvojka s procedurálním návrhem, aby Sněmovna zařadila pokračování druhého čtení na pořad místo pevně zařazených bodů, kterými se měla zabývat.

Pokud Sněmovna schválí balíček již na své následující schůzi, dostane ho k projednání Senát, který na to má lhůtu 30 dnů. Pokud ho nevrátí poslancům s pozměňovacími návrhy, dostane ho k podpisu prezident. Změny v zákonech mají platit od 1. ledna příštího roku.

Změnu kritizují především opoziční poslanci, kteří zdanění pojišťoven považují za škodlivé. Ministerstvo financí naproti tomu trvá na tom, že jde o odstranění nesystémové výjimky.

Poprvé v historii se například začnou danit výhry ze sportky či dalších loterií a kurzových sázek. Kdo vyhraje více než 100 tisíc korun, musí danit. To považuje opozice za absurditu. „Nechápu, že tento paskvil vůbec prošel vládou,“ vyjádřil se poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Jeho kolega Tomáš Martínek upozornil, že při výhře 99 tisíc korun se nedaní nic, ale z výhry 100 tisíc korun se odevzdá 15 procent. Jako alternativu navrhl danit jen částku převyšující zmíněnou hranici.

Rozpočtový výbor minulý týden při projednávání předlohy žádné poslanecké návrhy na změny ve zdanění pojišťoven nepodpořil. Miroslav Kalousek (TOP 09), Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) chtěli dotčenou pasáž z předlohy zcela vypustit.

Výbor nepodpořil ani návrh poslankyně STAN Věry Kovářové, která chtěla zúžit novou úpravu zdanění pouze na rezervy u neživotního pojištění. Vládní návrh podle ní může vést až k ohrožení budoucích výplat dávek klientům. Svůj pozměňovací návrh chce také opět uplatnit ve druhém čtení.

Vládní návrh zavádí, že daňově uznatelné by měly být i technické rezervy tvořené podle zákona o pojišťovnictví na základě evropské směrnice Solvency II. Rozdíl mezi touto úrovní rezerv a dosavadními účetními rezervami pojišťoven bude předmětem zdanění. Podle dřívějšího vyjádření České asociace pojišťoven by šlo o jednorázový náklad kolem deseti miliard korun. Podle ministerstva financí jde o odstranění nesystémové výjimky pro sektor pojišťoven, které je má přiblížit podmínkám ostatních odvětví.

Ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek řekl minulý týden poslancům z rozpočtového výboru, že kdyby pojišťovny měly rezervy na úrovni 100 procent toho, co požaduje směrnice Solvency II, zahájí s nimi Česká národní banka správní řízení.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) argumentovala tím, že pojišťovny mohou tvořit rezervy jaké chtějí, ale daňově uznatelná bude jen část z nich. Ministryně již v prvním čtení řekla, že pojišťovnictví jako jediný sektor může tvořit rezervy, snížit si tím daňový základ a odložit daň z příjmů v čase. Nynější daňovou uznatelnost rezerv označila v rozpočtovém výboru za důkaz toho, jak si jeden segment dokázal vylobbovat určitou výjimku. Upozorňovala i na to, že změny ve zdanění už obsahuje i vládní programové prohlášení a koaliční dohoda, a dotčení tak o tomto záměru mohli vědět předem.

Reklama

Související témata:

Doporučované