Hlavní obsah

Dávej peníze, nebo končíš. Policie chce obžalovat ředitele hygieny za vydírání úředníka

Foto: Vojtěch Blažek

Jan Jarolímek musel po loňském obvinění z vydírání z hygienické stanice odejít. U soudu může dostat až osm let.

29. 9. 2019 16:05

Podle policie musel podřízený odevzdat řediteli pražské hygieny Janu Jarolímkovi celkem 95 tisíc. Pod hrozbou, že ho jinak ředitel vyhodí.

Článek

Navenek to vypadalo jako běžná schůzka mezi úředníkem a jeho šéfem. Jenže ředitel během rozhovoru ukázal mlčky na jedné ruce tři prsty a na druhé pět.

Úředník tenhle vzkaz hned pochopil: musí odevzdat 35 tisíc.

Seznam loni v létě popsal pozadí neobvyklého případu, který se odehrál na Hygienické stanici hlavního města Prahy. Detektivové tam zatkli a obvinili tři lidi včetně nejvyššího ředitele Jana Jarolímka.

Podle policistů vydírali úředníka Jiřího Pěkného: nutili ho, ať část svého platu a prémií nosí zpátky svému šéfovi. Policie uvádí, že řediteli Jarolímkovi pod hrozbou vyhazovu předal celkem 95 tisíc korun.

Foto: Vojtěch Blažek

Jiří Pěkný musel podle policie odevzdat ze svého 95 tisíc - pod hrozbou, že ho jinak vyhodí.

Kriminalisté teď dokončili vyšetřování a kauza půjde s největší pravděpodobností před soud.

„Kriminalisté prvního oddělení prvního policejního obvodu ukončili vyšetřování případu vydírání jednoho z pracovníků Hygienické stanice hlavního města Prahy a podali na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 návrh na podání obžaloby tří osob,“ potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„V uvedené věci je vyšetřování v poslední fázi – obvinění studují spisový materiál. Předpokládám, že během měsíce září bude policejní spis předložen státnímu zastupitelství,“ doplnil Jan Lelek, šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1.

Když nemáš, tak ber úplatky

Jak ukazují dokumenty, které Seznam shromáždil, celý příběh se ve stručnosti odehrál takto:

Jiří Pěkný, který byl v minulosti ředitelem České obchodní inspekce a politikem za ČSSD, nastoupil před dvěma lety na pražskou hygienu na nijak významnou pozici. Zanedlouho k němu doputoval první vzkaz: ředitel Jarolímek očekává 20 tisíc za přijetí do funkce. Jinak že Jiří Pěkný skončí.

Pěkný peníze předal v kavárně na Národní třídě v Praze dalšímu úředníkovi hygieny Radimu Burešovi, mimochodem bývalému příslušníkovi Bezpečnostní informační služby a šéfovi bezpečnosti Hradu v éře prezidenta Václava Klause.

„Když mu nedáš, tak tě vysype ven.“ Jedna z nahrávek, kterou pořídil úředník Pěkný. Podle policie dokazuje vydírání. (Video: Vojtěch Blažek, Seznam.cz)

O pár měsíců později následovalo dalších 20 tisíc a nakonec požadavek, že ředitel Jarolímek chce měsíčně 35 tisíc. A kdyby je Pěkný neměl (protože to by znamenalo odevzdávat skoro celý plat), dostal radu, ať bere úplatky od majitelů restaurací.

Ředitel Jarolímek dokonce podle policie jednou přiznal Pěknému mimořádnou odměnu 60 tisíc. A vzápětí přišel vzkaz, ať část vrátí.

Kromě úředníka Bureše se na vydírání podle obvinění podílel i Zdeněk Vališ, tehdejší vedoucí ekonomického úseku hygieny. Podle Pěkného svědectví, které bylo zaneseno i do policejních protokolů, Vališ v jednom případě také zafungoval jako posel: vzal od Pěkného peníze a donesl je v obálce přímo řediteli Jarolímkovi.

Policie: Peníze dostával ředitel

Pěkný si od jisté doby rozhovory s kolegy Burešem a Vališem nahrával – nejprve tajně na mobil a na speciální hodinky s kamerou, v závěru už s pomocí mikrofonů, jimiž ho vybavila policie, když vše nahlásil.

Přímo ředitel Jarolímek na nahrávkách nevystupuje. Pěkný pouze vyšetřovatelům popsal zmíněnou schůzku v kanceláři, kde ředitel podle něho ukázal na prstech tři a pět – jako 35 tisíc.

„Měsíčně 35 tisíc.“ Další nahrávka, která policii slouží jako důkaz, že peníze končily u ředitele Jarolímka. (Video: Vojtěch Blažek, Seznam.cz)

Policistům to ale ve spojení s dalšími nepřímými důkazy stačilo, aby dvaatřicetiletého Jarolímka, doktora přírodních věd, obvinili.

U soudu podle trestní klasifikace všem třem obviněným hrozí až osm let. „Všichni obvinění zjevně ve shodě požadovali finanční plnění ve prospěch RNDr. Jana Jarolímka,“ stojí v usnesení o Jarolímkově obvinění, které Seznam získal.

Lhář a potížista, říkají o vydíraném

Na e-mailovou žádost Seznamu o vyjádření dnes už bývalý ředitel hygieny Jarolímek nereagoval. Loni na podzim ho po sdělení obvinění ministerstvo zdravotnictví zbavilo funkce.

„Žádná taková dohoda mezi mnou a uvedenými podezřelými nebyla,“ odmítl Jarolímek při policejním výslechu, že on byl hlavou skupiny vyděračů.

Protokol z výslechu nyní Seznam získal. „To zásadně odmítám a není to pravda,“ uvedl exředitel, když se policisté ptali, zda úředníkovi na prstech naznačoval částku 35 tisíc.

Další obviněný, Bureš, zase do protokolů nadiktoval, že Pěkný chtěl podle jeho informací z hygieny odejít, takže nebyl důvod, aby na něj někdo tlačil. Navíc uvedl, že Pěkný si vše vymyslel, aby si otevřel cestu k vlastnímu plánu.

„Zřejmě má v krvi osnování nějakých intrik a nemůže si pomoci, a tak ho napadlo, že se zbaví Jarolímka a hygienickou stanici ovládne. Aby si vytvořil podmínky pro tuto možnost, vymyslel a realizoval nějakou záležitost a začal si vše nahrávat,“ řekl Bureš při výslechu letos v březnu. A dodal, že hlavní svědek Pěkný je „notorický lhář a potížista“.

K nejnovějšímu vývoji kauzy, tedy že případ zřejmě půjde před soud, se Bureš nechtěl vyjadřovat. „Asi o tom nebude chtít mluvit. Nebo se když tak ozve,“ řekla do telefonu Burešova manželka. Ani do několika dnů se to nestalo.

Třetí obviněný, Zdeněk Vališ, dnes ředitel státního Elektrotechnického zkušebního úřadu, napsal pro Seznam vyjádření, že Pěkný během policejních výslechů měnil výpovědi. Navíc že policisté nepořídili přesné přepisy nahrávek – které by ukázaly, že se události neodehrály tak, jak tvrdí Pěkný. „Věřím, že spravedlnost nebude slepá a mou nevinu v budoucnu prokáže,“ uvedl Vališ.

Při výslechu na policii řekl, že si nepamatuje, že by nesl ředitel Jarolímkovi nějakou obálku od Pěkného (připomeňme: policisté tvrdí, že v ní byly peníze od Pěkného). „Pokud to bylo tak, že jsem převzal nějakou obálku, tak jsem obsah nikdy nezkoumal,“ řekl do protokolu.

Pěkný, podle policie vydíraný úředník, který na hygieně působí dodnes, o případu dlouhodobě nechce mluvit. „Nezlobte se, je to pro mě pořád stres,“ omluvil se.

Nahrávka: Nedáš peníze - vysype tě

Ústředním důkazem proti řediteli Jarolímkovi jsou podle informací Seznamu zmíněné nahrávky. Spoluobvinění Bureš a Vališ na nich opakovaně mluví o někom třetím, kdo zřejmě peníze inkasuje.

„Ty vo*e, není normální, že říkáš jeho jméno, vo*e, že jeho příjmení, že to přineseš v obálce, jak jsi to přinesl, vo*e, rozumíš? Že říkáš, kolik to je, takhle se nikdo nechová,“ vyčítal Bureš kolegovi Pěknému, když naposledy převzal peníze a Pěkný si předání nahrával na policejní zařízení. Bureš to z chování Pěkného poznal.

Na jiné nahrávce obviněný Vališ říká Pěknému: „Podle mě, když mu to nedáš, tak až se vrátí, tak si myslím, že tě vysype ven… Takže jako myslím, že není jako moc jako že prostor s tím teď negociovat.“

A když jednou Pěkný pojal podezření, že si peníze určené řediteli nechal, Vališ se na nahrávce rozběsnil: „Chceš dát pěstí asi do ksichtu teďka ode mě? Ty jsi asi nebyl se mnou, ku**a, když jsem mu to tam nesl?! To si myslíš, že bych tě stáhnul o čtyři pětky?!“

Podle vyšetřovatelů je nejmenovanou třetí osobou na nahrávkách právě exředitel Jarolímek. Přímý důkaz, že by byl zapojen do vydírání, ale nemají.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené