Hlavní obsah

David Černý pověsil k magistrále nové dílo. Porsche, které se jmenuje Brouk

Foto: BB Centrum

Instalace nového díla Davida Černého.

Reklama

1. 4. 2020 12:37

Obrovský pohyblivý automobil, jenž připomíná brouka připíchnutého špendlíkem v entomologické sbírce, ode dneška stojí u pražské magistrály v Praze 4.

Článek

Pro areál BB Centra kousek od dálnice ho vytvořil sochař David Černý a do modelu kultovního Porsche 911 vložil svůj obdiv k jeho designu i ambivalentní vztah k automobilismu. Přestože socha odkazuje k modelu automobilu Porsche, jmenuje se Brouk. Deset tun kovu s laminátovým povrchem a proměnlivou opalizující barvou svítilo ve středečním ranním slunci do dálky.

Pohyblivá plastika je téměř 17 metrů vysoká a osm metrů dlouhá; auto je tedy ještě větší než jeho skutečný předobraz. Socha se skládá z 11 segmentů, jež se pohybují pomocí hydrauliky. Brouk je připíchnutý ve Vyskočilově ulici, přímo na konci sjezdu z ulice 5. května v Praze 4 u administrativní budovy Alpha.

„Mám rád automobily, jako každý správný mladý muž v pokročilém věku. Jako děti jsme pochopitelně milovaly Porsche, jediné auto, které žena pozná, je Porsche. Je to podařený, pěkný design a baví mě na něm, že je to zábavně spojené s naší zemí,“ řekl ve středu Černý. Připomněl, že Ferdinand Porsche se narodil ve Vratislavicích v Liberci.

„Porsche je duchovním otcem kultovního automobilu VW Beetle - Brouk. Ne tak známé je, že se k tomuto zásadnímu typu nechal volně inspirovat jiným konstruktérem, rakouským šéfem vývoje Tatry Hansem Ledwinkou, který dlouhá léta pracoval a žil v Kopřivnici. Jeho Tatra V 570 byla dokonce po válce důvodem k soudnímu sporu mezi Tatrou a VW, zvláštní historie. Porsche 911, tento krásný kus automobilového designu, má samozřejmě základ v brouku. Takže je to taková česko-německá automobilová přesmyčka,“ uvedl Černý.

„Udělal jsem více prací s auty, některá jsou napíchnutá na věšáku, tohle je brouk píchnutý ve sbírce a může nabízet ambivalentní pohled na automobily a automobilismus,“ řekl.

Socha vznikla na objednávku společnosti Passerinvest Group, která je jako urbanistický developer spojována od roku 1998 hlavně s BB Centrem.

Reklama

Doporučované